Ileż to przyszłych mam ma wątpliwą przyjemność wysłuchiwania opinii na temat relacji zwierzaków domowych i dzieci. Zaczyna się zwykle od utyskiwania na koty – że koty precz, bo toksoplazmoza, a w ogóle jak się kota w domu zatrzyma, to on natychmiast zjada niemowlę i jeszcze złowrogo mlaszcze i pomrukuje. Sorry, sarkazm. Ale przyznajcie: kiedy ktoś widzi, że spodziewacie się dziecka i wie, że macie kota albo psa, od razu pyta co z nim zrobicie… A co tu jest do robienia??? Zwierzę domowe i dziecko będą sobie koegzystować w idealnej harmonii, z obopólną korzyścią, a miłość połączy oba stworzenia na zawsze.

Nie taki zwierzak straszny…

Ludzie, którzy chcieliby pozbyć się kota czy psa „bo dziecko” nie powinni mieć zwierząt. Ot, co. Powiecie, że czasem rodzice się boją, że zwierzę domowe stanie się przyczyną alergii. Wszystko może się zdarzyć, ale warto wiedzieć, że kiedy w domu jest pies albo kot, ryzyko pojawienia się uczulenia wcale nie rośnie – często to właśnie obecność futrzaka sprawia, że układ odpornościowy staje na wysokości zadania i alergia się nie pojawia. Choć mogłaby, bo np. oboje rodzice alergicy, tylko że nie na sierść uczuleni.

Poza względami zdrowotnymi, za posiadaniem zwierzaka domowego, kiedy w domu jest małe dziecko, przemawiają względy socjalizacyjne. Dziecko przywiązuje się do psa albo kota, darzy go niekłamanym uczuciem i uczy się odpowiedzialności za naszych braci mniejszych. Z dziecka, które wychowuje się z ukochanym futrzakiem, na pewno nie wyrośnie sadysta, znajdujący przyjemność w dręczeniu zwierząt.

Zwierzęta domowe szybko przyzwyczajają się do nowych członków rodziny i często stają się przyjaznymi opiekunami i przyjaciółmi naszych dzieci. Po latach wspomina się je jako najwierniejszych i najwspanialszych towarzyszy dzieciństwa.

https://www.facebook.com/kotopespage/videos/1240371386130527/?t=5

Jeśli więc macie psa albo kota i spodziewacie się powiększenia rodziny, nie dajcie sobie wmówić, że albo dziecko, albo zwierzak. To niemądre przesądy, nie ulegajcie im. Przekonacie się, że wasz maluch i wasz futrzak szybko się do siebie przyzwyczają i staną się najlepszymi przyjaciółmi.