Zespół jelita nadwrażliwego jest wredny. To przypadłość, która nęka od 9 do 22% populacji, w znakomitej większości dziewczyny i kobiety, ale wcale niełatwo ją zdiagnozować. Niby nic szczególnego: bóle brzucha, naprzemienne biegunki i zaparcia, wzdęcia, gazy i nieustanne wrażenie, że trzeba biec do toalety. Jakże łatwo wszystkie te objawy zrzucić na kobiecą nademocjnalność, nadreaktywność, histeryczność. I na pewno nie jedna z nas została odesłana od lekarza z kwitkiem i zaleceniem, żeby odpocząć, się nie denerwować i takie tam. Tymczasem dolegliwości somatyczne, u źródeł których naprawdę może tkwić nasza konstrukcja psychiczna, mogą być tak silne, że utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. I jak zawsze w przypadku problemów psychosomatycznych, lęk nasila objawy ze strony układu pokarmowego, a te nasilają lęk i koło się zamyka.

zespół jelita nadwrażliwego

Precyzyjna diagnostyka

Oczywiście da się nad nimi zapanować, ale najpierw potrzebna jest rzetelna diagnostyka wykluczająca inne schorzenia w obrębie układu pokarmowego. Paradoksalnie wiedza, którą uzyskamy, po części uwolni nas od dodatkowych lęków. To nie wrzody, nie rak, nie do umierania – do opanowania. Najlepsze efekty przynosi skojarzenie psychoterapii z terapią farmakologiczną. Rzeczywiście można uzyskać remisję, ale trzeba nauczyć się metod relaksacyjnych, wyciszających. Nie jest to łatwe, ale warte zachodu. Łatwo sobie wyobrazić, jakie katusze cierpią osoby, które z takimi dolegliwościami muszą siedzieć na lekcji albo w biurze. To jest tortura! Dlatego zespół jelita nadwrażliwego trzeba leczyć i nie dać się zbywać lekarzom, którzy nie umieją go diagnozować.

problemy z jelitami

Kiedy już wiemy, co nam dolega i uczymy się funkcjonować najlepiej jak to możliwe, warto wyszukać na rynku preparat rozkurczowy i przeciwbólowy bez recepty, który zawsze można mieć przy sobie. To także daje poczucie bezpieczeństwa: kiedy pojawią się kłopotliwe objawy, można bez obaw o skutki uboczne sięgnąć po dobrze sobie znany preparat, który szybko przyniesie ulgę. Zespół jelita nadwrażliwego jest wredny ale nie jest silniejszy od nas, kobiet – siła jest kobietą i tego się trzymajmy jak zbawiennej poręczy.