Jelito jest czułe jak barometr. Cokolwiek złego dzieje się w naszym życiu emocjonalnym, na pewno zareaguje jako pierwsze. Nie bez powodu narzekamy na ból brzucha, kiedy dopada nas lęk, trema czy silne negatywne emocje. Jeśli żyjemy w ciągłym stresie, ryzyko, że nasze jelito stanie się bardziej reaktywne znacznie wzrasta. Jeśli jeszcze mamy genetyczną skłonność do ZJN (zespołu jelita nadwrażliwego) to każda nadmiernie stresująca sytuacja może sprawić, że nasilą się dolegliwości, które znacząco utrudnią nam życie. Bóle, wzdęcia, naprzemienne biegunki i zaparcia oraz ciągłe poczucie, że nasz brzuch jest jak bomba z opóźnionym zapłonem naprawdę są bardzo kłopotliwe.

 

Zespół jelita drażliwego (albo zespół jelita nadwrażliwego) to jednostka chorobowa, która może przypominać wiele różnych chorób układu pokarmowego. Ponieważ chorzy często mają także zaburzenia lękowe i depresyjne, często trudno ustalić, co jest przyczyną, a co skutkiem. Czy to jelito reaguje na lęki i stres, czy lęki i stres wyzwalają taką silną reakcję w układzie pokarmowym. Współczesna medycyna coraz bardziej zbliża się do tezy, że to transakcja wiązana. My nazwalibyśmy ją pewnie błędnym kołem. Czy można z niego wyjść?

Można. Najważniejsze jest kompleksowe podejście do terapii. Możliwe, że potrzebny nam będzie specjalista od układu pokarmowego i psycholog. Zmiana diety, podejścia do życia, sposobów radzenia sobie z sytuacjami traumatycznymi – aż tyle wyzwań czasem trzeba podjąć, żeby opanować zespół jelita drażliwego.

Czy warto tak się gimnastykować? Kto nie wie jak uciążliwa i przykra to dolegliwość może wątpić, kto jednak miał z nią do czynienia, wie, że chory ima się każdej możliwości, żeby zapewnić sobie względny komfort funkcjonowania. Pomocna może okazać się popularna No-spa, lek rozkurczowo-przeciwbólowy pomagający opanować gwałtowne skurcze w obrębie brzucha.

Statystycznie na zespół jelita drażliwego częściej cierpią kobiety. Nie oznacza to jednak, że choroba ta nie przytrafia się panom – emocjonalni mężczyźni mający w wywiadzie rodzinnym przypadki występowania ZJN też mogą wpaść w jego sidła.