Jedni golą głowy z powodów rytualnych bądź estetycznych, inni cierpią z powodu wypadania włosów po chemioterapii albo w związku z rozmaitymi chorobami autoimmunologicznymi. Jeśli łysina nie jest kwestią wolnego wyboru, potrafi naprawdę uprzykrzyć życie. Włosy traktujemy bowiem jako jeden z najważniejszych atrybutów urody, zarówno damskiej, jak i męskiej. Jednak łysy facet wciąż jest dla nas bardziej do przyjęcia niż bezwłosa kobieta. Nie zmienia to faktu, że obie płcie są w stanie zapłacić naprawdę dużo, żeby powstrzymać wypadanie włosów i wzmocnić te, które się jeszcze uchowały.

Leczenie łysienie nie jest łatwe, ale mamy do dyspozycji kilka sposobów. Zaczyna się zwykle od preparatów ogólnodostępnych – tych do kupienia w supermarkecie. Czasem pomagają, ale częściej trzeba jednak sięgnąć po preparaty apteczne. Jeżeli wypadanie włosów nie wiąże się z żadnymi chorobami ogólnoustrojowymi, jest tylko kłopotem związanym ze skórą głowy, efekty powinny być dość szybko widoczne.

jak leczyć łysienie

Ale bywa i tak, że ratunku zaczynamy szukać dopiero wtedy, kiedy włosy wyłażą garściami, a my nie mamy pomysły dlaczego tak się dzieje. Wtedy nie należy zaczynać od kupienia szamponu na porost włosów, a od rzetelnej diagnostyki. Wykonanie elementarnych badań diagnostycznych pomoże nam ustalić przyczyny łysienia. Wypadanie włosów często towarzyszy zaburzeniom hormonalnym. U panów mówimy o tzw. łysieniu androgenowym, zaś paniom daje do wiwatu nad- lub niedoczynna tarczyca. W obu przypadkach należy zacząć od uregulowania poziomu hormonów. Jeśli opanujemy hormony, możemy pomyśleć o leczeniu łysienia.

jak leczyć łysienie

W przypadku, gdy żadna kuracja kosmetyczna nie pomaga, można jeszcze leczyć łysienie przy pomocy mezoterapii igłowej. Dzięki nakłuwaniu głowy cieniutkimi igłami i wprowadzaniu pod skórę leków przeciwzapalnych, składników mineralnych i witamin, medycyna estetyczna jest w stanie zahamować łysienie i zmotywować jeszcze trzymające się głowy włosy do regeneracji i wzrostu. Mezoterapia bywa dla wielu osób ostatnią deską ratunku – na szczęście jest to deska, które warto się chwycić. Deska – nie brzytwa. Zanim jednak zdecydujemy się szukać pomocy w tego rodzaju zabiegu, koniecznie poczytajmy o przeciwwskazaniach.