Czy mimo zmęczenia, znużenia i zniechęcenia udawać, że kocha się te święta ponad wszystko, a spędzenie ich z dalszą i bliższą rodziną to jedyna możliwość? Moim zdaniem wyjazd z najbliższymi może być doskonałym rozwiązaniem, jeśli na co dzień pracujemy do upadłego i nie marzy nam się wcale spędzenie tych kilku wolnych dni na wymuszonych uśmiechach i jedzeniu non stop. Pomijam już fakt, że zanim siądziemy do stołu, czekałby nas kuchenny maraton. Ach, i zakupowy – przy wracających znów wolnych od handlu niedzielach.

Gdy zima trzyma,

a wiosna nie chce czekać

Wyjazd na Wielkanoc może okazać się dla nas idealnym rozwiązaniem. Także wtedy, kiedy zależy nam na religijnych rytuałach. Zabieramy męża i dzieci i ruszamy w góry. Tu na pewno uda nam się znaleźć hotel, w którym podadzą nam wykwintne świąteczne śniadanie. Jeśli boicie się, że tak z biegu się nie da, zarezerwujecie pokój właśnie teraz.

czy warto wyjechać na wielkanoc

Wyjazd na Wielkanoc może okazać się bardziej rodzinny niż przypuszczacie. Wolni od zakupowo-kulinarnego przymusu, spotkań z nielubianymi członkami rodziny oraz konieczności spędzania tych dni w narzucony z góry sposób, na pewno poczujecie się lekko i swobodnie. Jeśli Wielkanoc jest dla was czasem zadumy, czasem duchowych rekolekcji, w górach traficie i na piękne tradycyjne nabożeństwa, i na krajobrazy idealnie nadające się jako tło spokojnych wędrówek i niespokojnych rozmyślań. Tu jak nigdzie indziej widać walkę zimy i wiosny. Starcie zimna i ciemności z kolorami i światłem.

wielkanoc poza domem

Wyjazd nie oznacza ucieczki – wyjazd oznacza poszukiwanie. Może właśnie oderwanie się od kieratu sprawi, że nasze rodzinne święta będą wreszcie rodzinne naprawdę. Nie staną się udawaniem przed raz na rok wdzianą ciocią; ciągłym karceniem dzieci, żeby zachowywały się „jakoś” i „po ludzku”. Może wyjazd na Wielkanoc pomoże nabrać dystansu do problemów i zbliżyć się do najbliższych, dla których na co dzień nie mamy czasu.

Jeśli rzeczywiście jest tak jak deklaruje większość Polaków, że Wielkanoc to święta religijne i rodzinne, spędźmy je bez oszukiwania siebie nawzajem.