Warto. Kiedy tylko nasze dziecko się usamodzielnia, nie ominie nas kwestia edukacji finansowej. Dawanie dziecku kieszonkowego i leczenie na to, że samo nauczy się gospodarować pieniędzmi jest z gruntu bezsensowne. Nie ma takiego dziecka, które nie wyda pieniędzy na rozrywki i skrzętnie będzie oszczędzało na realizację marzeń. Karta płatnicza to dobra lekcja finansowej pokory.  Z jednej strony znacznie ułatwia życie, bo nie trzeba ze sobą nosić gotówki, można zapłacić za drobne zakupy w sieci, ale też jeśli mama albo tata nie podładują konta – kasy brak. Połączenie gotówki z kartą to dla nastolatka dobra szkoła gospodarowania finansami.

konto dla młodzieży

Konto młodzieżowe najlepiej spiąć ze swoim kontem osobistym – panując nad kasą niepodzielnie, dajemy młodemu człowiekowi złudzenie, że to on ma władzę nad pieniędzmi. I faktycznie, jeśli się młody zorganizuje, po jakimś czasie może się okazać, że już nie zadaje pytań o bankomat – dziurę w ścianie, która wypluwa pieniądze na żądanie i bez ograniczeń.

Konto dla nastolatka to także kwestia bezpieczeństwa. Nikt nie ukradnie dziecku gotówki. Nawet jeśli zaginie karta, nie oznacza to utraty pieniędzy. Kiedy dziecko wyjeżdża na wakacje czy zieloną szkołę, zawsze można takie konto doładować i młody człowiek nie zostanie na lodzie. Słowem: warto, naprawdę warto zamiast dawać dziecku pieniądze wyłącznie do ręki albo do skarbonki, założyć mu także konto w banku.

konto dla młodzieży

Oczywiście nie musimy zakładać konta w „naszym banku” ale to najwygodniejsze i najprostsze rozwiązanie.

Nie ma obaw, że nastolatek zaciągnie kredyt albo będzie miał na karcie debet – konto młodzieżowe ma swoje ograniczenia. Zgodę na samodzielne dysponowanie pieniędzmi można  w każdej chwili cofnąć. Nie jest tak, że uzyskując dostęp do konta, młody człowiek może już robić co zechce. Jeśli zaczyna wykonywać dziwne ruchy i dowodzić swojej nieodpowiedzialności, cofamy zgodę na samodzielny dostęp do pieniędzy i wracamy do etapu świnki skarbonki.

Warto porównać oferty banków i znaleźć takie konto, które dopasowane jest do potrzeb naszego nastolatka.