zajęcia teatralne dla dzieciWielu rodziców już od najmłodszych lat życia ich dzieci, chce ukierunkować ich rozwój pod kątem talentów czy zainteresowań. Wiadomo, że talent rozwijany od dzieciństwa może pomóc dziecku w osiąganiu sukcesów na danym polu w przyszłości. Jednak nieodpowiednio ukierunkowany rozwój, wybranie niewłaściwych zajęć dodatkowych może doprowadzić do zmarnowania najważniejszych kilku lat. Wiadomo, że małe dziecko chłonie wiedzę jak gąbka, a im dziecko starsze tym trudniej wpoić nowe umiejętności.

U małych dzieci trudno jest zauważyć talent aktorski. Może on objawiać się w zamiłowaniu dziecka do naśladowania innych, odgrywania scenek czy też tworzenia teatrzyków w których aktorami są lalki, misie bądź własnoręcznie stworzone pacynki. Jeżeli rodzice zauważyli u swojego dziecka talent aktorski, to przed zapisaniem dziecka do kilkuletniej szkoły aktorskiej warto te spostrzeżenia potwierdzić.

Najważniejsza jest obserwacja dziecka, w wieku przedszkolnym lub młodszym. W przypadku starszych ważna jest też odpowiednio poprowadzona rozmowa. Warto pójść z dzieckiem do teatru i obserwować jego reakcje na wystawianą sztukę, zapytać o jego spostrzeżenia i odczucia. W tym przypadku bardzo ważny jest odpowiedni dobór spektaklu. Jeżeli wybierzemy przedstawienie, którego tematyka zupełnie nie interesuje dziecka, nie można się dziwić, że młody widz będzie się zwyczajnie… nudził. Tak samo będzie w przypadku spektaklu nieodpowiednio dobranego do wieku dziecka.

Jak rozwijać talent aktorski u dziecka?

Na samym początku przygody z aktorstwem warto zapisać naszą pociechę na warsztaty teatralne dla dzieci (natychmiastowe posłanie małego dziecka do szkoły aktorskiej może mieć skutek zupełnie przeciwny do zamierzonego), ponieważ sam talent to nie wszystko. Rozwijanie talentu u dziecka powinno odbywać się przez zabawę. Jak już było wspomniane wcześniej, dzieci najlepiej uczą się właśnie przez zabawę. Wtłoczenie dziecka w sztywne ramy nauki na zbyt wczesnym etapie rozwoju może sprawić, że dziecko pomimo posiadanego talentu zupełnie straci zainteresowanie przedmiotem.

Jak rozpoznać czy to rzeczywiście talent?

Jeżeli dziecko uczęszcza na warsztaty teatralne, które są odpowiednio prowadzone, to z czasem odgrywanie wyżej wspomnianych scenek czy robienie domowych przedstawień może zyskać zupełnie nową jakość. Dziecko będzie chciało spędzać wolny czas w taki sposób. Ważne w rozwijaniu talentu jest również wsparcie rodziny. Warto zorganizować dziecku publiczność. Jeżeli pociecha przygotuje jakiś (zazwyczaj krótki) scenariusz, można zaprosić babcię, ciocię czy sąsiada na taki „występ”. To da dziecku poczucie, że to co robi jest dla nas ważne i że je w tym wspieramy.

Talent aktorski, tak samo jak każdy inny, może zostać łatwo zaprzepaszczony. Jeżeli rodzice w porę go nie zauważą, bądź wręcz przeciwnie – będą próbowali go nadmiernie rozwijać (co wcześniej czy później spowoduje tzw. „zmęczenie materiału”). Natomiast odpowiednio rozwijany talent w połączeniu ze wsparciem rodziców i rodziny, może ułatwić dziecku odnoszenie wielu sukcesów w dorosłym życiu.