Pozostaję pod wrażeniem pomysłów dotyczących udogodnień dla osób niepełnosprawnych ruchowo w ich własnych domach. Nie od dziś wiadomo, że osoby takie najlepiej czują się w bezpiecznym  środowisku i bardzo chcą być na tyle samodzielne, na ile to możliwe. Oczywiście im większe ograniczenia ruchowe, tym więcej pomocy potrzebują niepełnosprawni. Ale nie zawsze może to być pomoc drugiej osoby. Tym bardziej podobają mi się pomysły umożliwiające osobom samotnym względną – a na poniższym filmie nawet bezwzględną! – samoobsługę.

Nie mam osobistych doświadczeń z ograniczeniami ruchu poza zwykłymi poporodowymi kłopotami, ale umiem sobie wyobrazić jak trudne musi być codzienne funkcjonowanie, kiedy człowiek nie może używać nóg. Kuchnia, którą widzicie poniżej jest tak przyjazna dla użytkownika, że może on poczuć swoją siłę sprawczą.

Valek-Kacena

Kitchen for Disabled People

Opublikowany przez Viral in USA na 12 lutego 2018

Ta domowa winda działa na wyobraźnię. Kiedy znajduje się na najniższym poziomie jest zupełnie niewidoczna – gdybyśmy nie widzieli do czego służy panel w podłodze/suficie, nie domyślilibyśmy się. Mała, rzec można  – kompaktowa, a osobom, które nie są w stanie chodzić na pewno ułatwia życie w piętrowym domu. Obok panelu sterowania wewnątrz windy, mamy też do dyspozycji pilot.

Terry Lifestyle Lifts

The Lifestyle Home Elevator

Opublikowany przez Viral in USA na 16 lutego 2018

A tutaj wspaniały pomysł ratujący kręgosłupy opiekunów osób niepełnosprawnych. Łatwo wyobrazić sobie, jak wielkiej siły i sprawności wymaga opieka nad osobami, które nie mogą samodzielnie przemieszczać się po domu, wejść do wanny czy udać się na basen w ośrodku rehabilitacyjnym. Bo jak widzicie, maszyneria sprawdza się i w mieszkaniu, i w szpitalu czy innych miejscach użyteczności publicznej.

Making Life Better For Disabled People

Opublikowany przez Viral in USA na 7 września 2017

Trochę to smutne, że wszystkie filmiki pochodzą z amerykańskiej ściany fejsbukowej. Chciałoby się zobaczyć podobne udogodnienia robione w Polsce i dostępne dla Polaków. Tymczasem polska niepełnosprawność wciąż jest więcej niż trudna. Nawet o dobry wózek inwalidzki trzeba się starać jak o nie wiadomo jaki skarb. Niestety jakość życia wydaje się naszym decydentom nieszczególnie ważna. A w przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo sypie się nie tylko jakość ich życia, ale i jakość życia całej rodziny.