Zacznijmy od oczywistej oczywistości: to nie jest prawda, że wraz z końcem wieku dojrzewania znikną problemy ze skórą. Trądzik młodzieńczy może na jakiś czas przestać nas nękać, ale potem powróci jako trądzik dorosłych. Liczby nie kłamią:

  • w wieku 13 – 14 lat pojawiają się pierwsze objawy skórne, które powinny ustąpić do 25 – 26 roku życia
  • coraz częściej zdarza się, że pierwszy rzut trądziku występuje u osób, które mają 30, 40 a nawet 50 lat
  • w wieku 20 – 29 lat na uporczywe zmiany skórne skarży się 50,9% kobiet i 42,5% mężczyzn
  • w wieku 30 – 39 lat – 35% kobiet i 20% mężczyzn
  • w wieku 40 – 49 lat – 12% kobiet i 3% mężczyzn
  • 40% wizyt u dermatologów w Europie wynika właśnie z kłopotów z trądzikiem u osób dorosłych

cera trądzikowa

Jakie są przyczyny zmian trądzikowych u osób dorosłych? Dermatolodzy nie znają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wskazuje się co najmniej dwie przyczyny: wahania hormonalne, zwłaszcza u kobiet, oraz kosmetyki – czyli „chemię”. Dlaczego jednak skóra części osób pozostaje odporna na stan zapalny wywoływany przez bakterie Propionibacterium acnes?

Podobnie jak w przypadku trądziku młodzieńczego, mamy do czynienia z bolesnymi wypryskami, których wyciskanie prowadzi do powstawania wtórnych stanów zapalnych, bliznowaceń i przebarwień. U nastolatków zmiany trądzikowe zazwyczaj pojawiają się w tzw. strefie T = czoło, nos, fragment brody. U dorosłych wypryski i nacieki mogą pojawić się na całej twarzy, a jak podkreślają dermatolodzy, zmiany naciekowe na brodzie i bokach twarzy, są trudne do leczenia.

trądzik u dorosłych

Do lamusa odsyła się przyczyny pokarmowe trądziku u osób dorosłych. Nie udało się naukowcom wskazać jednoznacznie, że kawa, herbata, czekolada, alkohol… i co tam jeszcze posądzano o działanie trądzikotwórcze rzeczywiście takie działanie ma!

Nigdy nie pozwólcie, żeby dermatolog odesłał was z kwitkiem. Terapię trądziku trzeba dla każdego pacjenta dobrać indywidualnie. I to da się zrobić – trzeba tylko czasu i cierpliwości.