Mimo, iż połowa września już za nami, nie wszyscy uczniowie są już w posiadaniu kompletnej wyprawki szkolnej. Niektórym brakuje tylko podręczników. Inni kompletują przybory i akcesoria. Jeszcze inni stają przed dylematem: torba czy plecak – co będzie dla nich wygodniejsze? Oto krótka podpowiedź.

Na co zwracać uwagę korzystając ze szkolnych promocji?

Wyprawka szkolna potrafi nadszarpnąć domowy budżet. Dlatego rodzice, jak i sami uczniowie chętnie korzystają z wciąż dostępnych promocji na artykuły szkolne. Na co zwracać uwagę w czasie zakupów? Przede wszystkim na jakość oferowanych artykułów. Często promocją objęte są niekompletne zestawy, nieco uszkodzone przyrządy czy zeszyty z uszkodzonymi (rozdartymi lub pogiętymi) okładkami. Promocjami często objęte są tzw. wielopaki, czyli wiele sztuk tego samego produktu w jednej paczce. Zanim jednak wylądują w naszym koszyku, upewnijmy się czy rzeczywiście ta ilość jest niezbędna naszej pociesze. Kolejna ważna zasada dotyczy dopasowania danego produktu do dziecka. Pamiętajmy, że wyprawka szkolna ma za zadanie nie tylko ułatwiać dziecku naukę, ale i motywować do niej oraz umilać czas spędzany nad pracą domową czy na lekcjach. W czasie zakupów warto też sprawdzić z jakich materiałów zostały wykonane niektóre elementy wyprawki. Mowa tu głównie o odzieży. Jeśli będzie to bawełna, bambus lub inny naturalny materiał, wówczas nie powinniśmy się długo zastanawiać nad zakupem. Data przydatność niektórych produktów, też ma znaczenie. Dotyczy to chociażby niektórych akcesoriów do prac plastycznych, jak i naturalnie żywności. Często promocją objęte zostają produkty z krótkim terminem przydatności. W przypadku jedzenia grozi to zatruciem. Jeśli chodzi o przybory szkolne, mogą po prostu nie spełniać swoich funkcji.

Najważniejsze elementy szkolnej wyprawki

Wiemy już, czym kierować się w trakcie szkolnych promocyjnych zakupów. Czas na krótkie sprostowanie, co powinno przede wszystkim znaleźć się w takiej szkolnej wyprawce. Prócz podręczników, które stanowią absolutną podstawę w wyprawce uczniowskiej powinny znaleźć się również:

  • zeszyty – najlepiej w pakiecie z okładkami, które można dodatkowo podpisać;
  • piórnik – warto inwestować w modele z wyposażeniem, pozwoli to na pewne oszczędności jeśli chodzi o przybory szkolne;
  • pomoce dydaktyczne – co prawda uczniowie klas początkowych otrzymują je za darmo, mimo to, lepiej mieć jeszcze ich zapas;
  • obuwie na zmianę oraz worek na buty;
  • strój na zajęcia aktywności fizycznej.

Dodatkowo warto zatroszczyć się o pojemnik na kanapki czy termos lub kubek z piciem.

Jak widzimy wyprawka szkolna składa się ze sporej liczby elementów. Większość z nich dziecko musi codziennie ze sobą zabierać. I tutaj pojawia się dylemat: plecak czy torba, co będzie lepsze dla naszego ucznia?

Torba czy plecak do szkoły? Co wybrać i dlaczego?

Właściwie odpowiedź na to pytanie jest prosta: zdecydowanie plecak. Dlaczego? Ponieważ pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru wyprawki. Chociaż torby szkolne kuszą atrakcyjnymi wzorami, kolorami i fasonami, stanowią niestety poważne zagrożenie dla kręgosłupa dziecięcego. Obciążenie go tylko z jednej strony może doprowadzić do powstania skoliozy – czyli bocznego skrzywienia kręgosłupa. Niestety to wciąż dość częsta wada postawy wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

Wybierając plecak inwestujemy w zdrowie naszej pociechy. Jednak rozwiązanie dylematu: torba czy plecak, nie oznacza końca problemu. Pozostaje jeszcze kwestia wyboru odpowiedniego plecaka.

Jak wybrać najlepszy plecak do szkoły?

Powinien on przede wszystkim posiadać usztywnienie, co skłania dzieci do utrzymania prostej sylwetki. Po jego założeniu musimy ocenić czy nie odstaje od pleców w ich górnej oraz środkowej części. Idealny plecak dla ucznia nie powinien być szerszy niż plecy pociechy. Musi być też tak dopasowany do wzrostu dziecka, aby nie obijał się o jego pupę. Idealny plecak powinien również posiadać w miarę sztywne i dość szerokie szelki, które posiadają wygodną regulację. Szelki nie mogą wżynać się również w ciało dziecka. To ważne, szczególnie w cieplejsze dni. Ważną kwestią jest waga samego plecaka. Najlepsza to 1,3kg. Sprawdźmy przy okazji, czy po umieszczeniu wszystkich szkolnych rzeczy w nim jego waga nie przekracza 10-12% wagi ciała dziecka. To optymalny ciężar, jaki może bezpiecznie dźwigać nasza pociecha.

Jednym słowem chcąc zadbać o wygodę, ale przede wszystkim zdrowie naszego ucznia, odwiedźmy go od pomysłu noszenia szkolnych rzeczy w torbie. Plecaki szkolne są równie atrakcyjne pod względem wyglądu, dzięki czemu każdy uczeń – bez względu na wiek – znajdzie coś w sam raz dla siebie. Na tym wyborze skorzysta głównie jego kręgosłup, co będzie miało istotne znaczenie w późniejszym wieku.