Kaszel suchy jest bardzo męczący. Ciężko sobie z nim poradzić osobie dorosłej, a co dopiero dziecku. Zwalczanie odruchu kaszlowego przy pomocy silnej woli nie ma racji bytu – im usilniej kaszel wstrzymujesz, tym gorzej. Suchy kaszel „zdziera” gardło, prowadzi do bólu w całej klatce piersiowej, nie daje zasnąć. Jedynym skutecznym sposobem jest zażycie syropu, który hamuje odruch kaszlowy.

U dzieci kaszel suchy najczęściej przeradza się w wilgotny i wtedy dziecko odksztusza całą wydzielinę zalegającą drogi oddechowe. Zanim jednak to nastąpi, bardzo się męczy. Się i opiekunów – to zarwane noce, irytacja, zmęczenie.

syrop na kaszel suchy

Syrop na kaszel suchy ratuje sytuację. Nie powinniśmy się obawiać, że jego działanie źle wpłynie na aktywność dziecka. Po to syropy dzielą się na te dla dzieci i te dla dorosłych, żeby ich optymalny skład nie spędzał rodzicom snu z powiek.

Bywa i tak, że w przebiegu infekcji ataki kaszlu suchego i wilgotnego występują naprzemienne. Zawsze jednak ten suchy jest bardziej uciążliwy. U najmłodszych dzieci kaszel może być tak silny i drażniący, że prowadzi do nasilenia odruchu wymiotnego i wymiotów. Podanie syropu to gwarancja wyciszenia, odpoczynku, spokojnego snu.

Oczywiście suchy kaszel nie zawsze związany jest z infekcją. Pojawia się po prostu jako odruch obronny przy podrażnieniu gardła, kiedy powietrze jest zbyt suche np. z powodu klimatyzacji.

syrop na kaszel

Kaszlące, zaziębione dziecko powinno zredukować swą aktywność. Często spadek aktywności jest w przebiegu infekcji rzeczą samoistną, ale bywają maluchy, które nawet zasmarkane i kaszlące mają wigoru pod dostatkiem. Niech nas jednak tak dobra forma nie zwiedzie – podanie syropu na kaszel suchy powinno odbyć się w stosownym czasie. Jeśli o tym zapomnimy, noc przypomni nam co to znaczy ją zarwać…

Jeśli mimo zakończenia infekcji kaszel nie mija i syrop na kaszel suchy wciąż jest nam potrzebny, warto skonsultować się z alergologiem – to może być np. objaw alergii na sierść domowego zwierzaka. A wtedy już sam syrop nie wystarczy.