Zanim odpowiemy na pytanie gdzie uczyć się fotografii, zapytajmy o to, dlaczego w ogóle warto to robić – przecież wielu z nas wydaje się, że nowoczesne technologie całkowicie eliminują konieczność nabywania jakichkolwiek umiejętności fotograficznych. Ot, zdjęcia robią się same. Tymczasem kompozycja zdjęcia zależy wyłącznie od umiejętności fotografa, więc albo je ma, albo nie. Brak umiejętności technicznych odbije się niekorzystnie na robionych przez nas zdjęciach i być może nie zauważą tego laicy, ale fachowcy – na pewno.

Dużo możliwości

Zawsze jest dobry czas na doskonalenie umiejętności – trzeba tylko znaleźć kogoś, kto podzieli się z nami swoją wiedzą i da nam sensowne wskazówki. W czasach, kiedy wiele ciekawych informacji i kursów znaleźć można w internecie, udawanie, że wie się wszystko jest bezsensowne.

po co się uczyć fotografii

Szukajmy zatem, gdzie uczyć się fotografii, żeby posiąść wszystkie niezbędne umiejętności. Dobrym rozwiązaniem jest przeglądanie profesjonalnych blogów fotograficznych, oglądanie tutoriali na YT, korzystanie ze szkoleń on-line. Nie każdy lubi bezpośredni kontakt z osobami prowadzącymi szkolenia i kursy, internet daje bezpieczny dystans i nawet najwrażliwsze osoby znajdują odwagę, żeby zadawać pytania i drążyć temat.

Uczyć się fotografii można i trzeba przez cały czas. Tylko fotografując można nauczyć się na własnych błędach, których uniknąć nie sposób. Warto więc np. robić wiele ujęć jednego obiektu czy modela i sprawdzać, porównywać rezultaty. Warto fotografować obiekty w ruchu, zmieniać perspektywę z ptasiej na żabią, eksperymentować z kadrowaniem.

gdzie się uczyć fotografii

Fotografia dla początkujących to zwykle kurs najintensywniejszy. Każdy kolejny to już specjalizowanie się w wąskim wycinku – fotografia obiektowa, portretowa, pejzażowa. Jeśli mamy ochotę zawęzić swój krąg poszukiwań i skupić się na jednym rodzaju fotografii i tak najpierw musimy posiąść podstawy. Jeśli mamy ochotę eksperymentować i łamać zasady, tym bardziej musimy je znać.

Gdzie uczyć się fotografii? Tam, gdzie skupiają się ludzie naprawdę się nią pasjonujący. Tylko tacy potrafią dzielić się wiedzą i umiejętnościami. Tylko od nich można się naprawdę wiele nauczyć. Tylko oni są naprawdę inspirujący.