…to nieustający temat dyskusji na forach parentingowych. Ile śpi, ile spać powinien, dlaczego śpi za mało, dlaczego śpi a dużo, dlaczego – odnosimy wrażenie – nie śpi w ogóle, dlaczego budzi się co pięć minut, dlaczego nie budzi się na planowane karmienie. Ufff. Ile emocji może budzić sen? Dużo. Wystarczy zdać sobie sprawę, że niemowlę zasypia i budzi się zgodne z własnym zegarem biologicznym, który z naszym, dorosłym, nie ma nic wspólnego. Stąd próba racjonalizacji niemowlęcych kłopotów ze spaniem (a raczej: rodzicielskich kłopotów z przyzwyczajeniem się do specyfiki niemowlęcego rytmu snu i czuwania) mija się z celem. Trzeba pogodzić się z faktem, że na początku będziemy się czuli skołowani, przemęczeni, a jedyne, co możemy zrobić, to bacznie obserwować naszego malucha i próbować ogarnąć jego rytm dobowy.

niemowlę nie chce spać

Teoretycznie wygląda to tak:

Noworodek – przesypia od 17 do 20 godzin w ciągu doby. Wybudza się na karmienie i znów zapada w sen. Nie odróżnia dnia od nocy – ma swój własny rytm, często całkowicie niezgodny z naszym.

Półroczne niemowlę – przesypia od 14 do 16 godzin w ciągu doby. Odróżnia dzień od nocy. W ciągu dnia zapada w dwie-trzy dłuższe drzemki i wtedy właśnie wpadamy w amok, chcąc zrobić wszystko, na co brakuje nam czasu. Najczęściej jednak także zasypiamy, albo – mając znaczne trudności z ustaleniem priorytetów – siedzimy i czekamy aż się obudzi.

Roczniak – śpi ok. 13 godzin na dobę. Noc powinien przespać całą, w dzień zapada w jedną długą drzemkę.

sen niemowlaka

Praktycznie wygląda to tak:

Już od dnia narodzin daje się zauważyć, że potrzeba snu i czuwania jest u każdego dziecka inna. Dlatego jedne mamy opowiadają, że ich maluchy przesypiają „grzecznie” tyle czasu, że życie z dzieckiem wydaje się zupełnie nieskomplikowane. Inne, z kolei, wciąż narzekają, że maluch oka zmrużyć nie zamierza, wszystko go rozprasza i denerwuje, a usypianie przypomina survival i przerzucanie gorącego kartofla z rąk mamy w ręce taty.

Niektóre niemowlęta mogą spać w każdych warunkach. Do rodzinnych legend przechodzą opowieści o tym, że mama gotowała obiad słuchając rocka, tata wkręcał półki, a dzidzia spała. Ale za to, kiedy tylko obydwoje przyłożyli tyłki do kanapy, natychmiast wyczuwała straszliwe – potencjalne – skrzypienie sprężyn i budziła w mgnieniu oka. Inne legendy opowiadają z kolei o dzieciach, które spać w ogóle nie chciały. Cała rodzina wstrzymywała oddech, cykające zegary przykrywano kocem, a i tak  było za głośno. Jeszcze inne głoszą o niemowlętach mających specyficzne upodobanie do określonych dźwięków – pracujący odkurzacz, suszarka, zmywarka…

Zanim więc powiecie, że niemowlę nie chce spać, spróbujcie baczniej przyjrzeć się, czy aby nie wpisuje się w któryś z powyższych scenariuszy.

ile śpi niemowlę

Niespokojny sen niemowlaka

Obok dźwięków, niemowlęciu w zaśnięciu przeszkadzać lub pomagać mogą zapachy. Nie bez powodu do kosmetyków dla najmłodszych dodawane są olejki lawendowy czy rumiankowy. Możemy wypróbować w domu kominki do aromaterapii albo suszone zioła i sprawdzić, czy któryś z zapachów nie działa na malucha uspokajająco.

Za niespokojny sen odpowiada także głód – niemowlę budzi się wszak na karmienie: to właśnie pusty brzuszek jest jego wewnętrznym zegarem. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze po nakarmieniu malucha „odbeknąć” go na ramieniu. W przeciwnym razie gazy gromadzące się w jelitach staną się przyczyną bólu brzuszka i kolki, czyli najpaskudniejszej przyczyny kłopotów ze spaniem.

Kolejny powód kłopotów ze snem to mokra pieluszka. Wprawdzie pieluchy mamy teraz bardzo chłonne i delikatne dla skóry, ale nawet taki delikatny bagaż może uniemożliwiać spokojny sen.

Cosleeping – razem czy osobno?

I na koniec sprawa, o którą rodzice spierają się baaardzo często – czy dziecko powinno spać w małżeńskim łożu, czy od samego początku być przyzwyczajone do spania we własnym łóżeczku. Każda rodzina podejmuje decyzję we własnym zakresie. Warto jednak pamiętać, że w pierwszych miesiącach życia niemowlę bardzo potrzebuje intensywnego kontaktu z mamą – także tego cielesnego: przytulania, głaskania, spania w jej bezpośredniej bliskości. Jeśli jest karmione piersią, cosleeping jest dobry dla obu stron – dziecko karmione jest na żądanie, śpi spokojniej, a mama nie chodzi jak zombi, kursując między swoim łóżkiem i łóżeczkiem malucha. Pozostaje jeszcze pytanie o tatę – jeśli i jemu nie przeszkadza taki układ, cosleeping można sobie uprawiać radośnie bez oglądania się na komentarze innych.

niespokojny sen niemowlęcia

Podsumowując: odpowiedź na pytanie ile śpi niemowlę nie istnieje. Można próbować odpowiedzieć na pytanie o to, ile powinno spać, ale dopasowywanie własnego dziecka do jakiegoś książkowego wzorca mija się z celem. Lepiej obserwować dziecko, uczyć jego dobowego rytmu, podążać za nim i być wyczulonym na wszelkie powody przyczyniające się do tego, że maluch ma kłopoty z zasypianiem czy przesypianiem nocy. Tylko uważność na potrzeby naszego dziecka zniweluje problemy ze snem – tylko indywidualne podejście do sprawy skutkować będzie tym, że niespokojny sen niemowlaka przestanie być problemem.