Co zrobić, aby w praktyczny, a jednocześnie elegancki i ciekawy sposób połączyć wejście do domu z ogrodem? Odpowiedź jest prosta: budując schody tarasowe. Jeśli zadanie to wydaje Ci się skomplikowane, a Twoją głowę zaprzątają pytania o to, z jakiego materiału je najlepiej zbudować i jak o nie zadbać, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Jaki materiał wybrać na schody tarasowe?

Betonowe schody tarasowe to jeden z najlepszych wyborów, jakich możemy dokonać w kwestii ich budowy. W ten sposób zyskamy nie tylko trwałą, ale i wyjątkowo estetyczną ozdobę domu i ogrodu jednocześnie.

Decyzji tej powinniśmy poświęcić sporo czasu i uwagi. Dlaczego? Ponieważ to od niej zależy nie tylko wygląd naszych schodów, ale przede wszystkim ich wytrzymałość. Wybór materiałów, z jakich można je zbudować jest całkiem spory. Schody tarasowe mogą zostać wykonane z drewna, betonu, kamienia, kostki brukowej, a nawet stali. Który z tych materiałów jest najpraktyczniejszy? Jak możemy przeczytać w tym PORADNIKU jeśli zależy nam na połączeniu estetyki, stylowego wyglądu i trwałości nasz wybór powinien paść na kamień (bądź jego doskonałą imitację), kostkę brukową bądź beton. Dość bogaty wybór tych materiałów pod kątem rozmiarów, faktury, kształtów i kolorów posiada w swojej ofercie uznany producent betonowych elementów budowlanych i wykończeniowych firma Semmelrock. Ponadto na stronie tego producenta znajdziemy dodatkowo sporo porad dotyczących budowy, doboru czy pielęgnacji naszych schodów.

Sposoby montażu

Chcąc móc cieszyć się trwałością schodów, powinniśmy ich budowę zlecić fachowcom – sami możemy zrobić to nie dość starannie.

Najogólniej mówiąc cały proces sprowadza się do trzech kroków:

  • przygotowanie nawierzchni (solidne jej oczyszczenie);
  • montaż właściwy;
  • prace wykończeniowe.

Brzmi prosto? To tylko teoria. W praktyce całość prac wymaga precyzji i staranności. Lepiej więc w tej kwestii wykorzystać umiejętności fachowców.

Metody pielęgnacji

Ważną kwestią utrzymania schodów w dobrej kondycji, jest odpowiednia ich pielęgnacja. Mowa tu o takich czynnościach jak:

  • systematyczne oczyszczanie;
  • konserwacja (impregnacja)– głównie zimą w celu lepszego zabezpieczenia ich powierzchni przed działaniem wody i mrozu.

Używajmy w tym celu specjalistycznych środków bardzo uważnie studiując ich działanie i skład oraz dopasowując je do rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane nasze schody tarasowe.

Decydując się na wybudowanie schodów tarasowych, powinniśmy zadbać nie tylko o wybór odpowiedniego materiału, z jakiego one powstaną. Nie bez znaczenia pozostaje tu kwestia umiejętnego zestawienia ich rodzaju ze stylistyką domu, ale również najbliższego otoczenia. Pamiętajmy, że powinny one razem z nimi stanowić spójną kompozycję. Chcąc uniknąć pomyłki, możemy zawsze wykorzystać gotowe systemy od Semmelrock – eleganckie o ponadczasowej kolorystyce i ciekawej stylistyce, które zamienią naszą przestrzeń w nietuzinkową. Składające się na nie elementy (płyty i płytki o rozmaitych wymiarach) wzajemnie się uzupełniają, dzięki czemu stworzona przy ich wykorzystaniu przydomowa przestrzeń oraz schody, będą idealnie współgrały z naturalnymi elementami krajobrazu.