jak dbać o stopyUznaje się, iż grzybica paznokci jest chorobą cywilizacyjną i choruje na nią nawet 12% światowej populacji.

Infekcję grzybiczą powoduje ok. 200 rodzajów grzybów. Jest przypadłością, która w 90% przypadków powoduje deformacje płytki paznokcia. Paznokcie stają się zgrubiałe, łamliwe, rozwarstwiają się, zmieniają barwę od mlecznobiałych plamek, poprzez żółte, w końcu przybierają brunatne zabarwienie. W zaawansowanym stadium zakażenie grzybem powoduje niekiedy ból i czasem ostry, nieprzyjemny zapach.

Grzybica paznokcia zawsze wymaga leczenia, nigdy nie ustępuje samoistnie. Towarzyszy jej nieestetyczny wygląd, zatem osoby, które borykają się z tego rodzaju schorzeniem wstydzą się odkrywać paznokcie, szczególnie latem odrzucając obuwie z odkrytymi palcami. Leczenie polega najczęściej na stosowaniu miejscowych maści anty-grzybiczych bądź antybiotykoterapii celowanej jednak zniekształcona płytka zawsze wymagać będzie rekonstrukcji.

Kolejnym schorzeniem, które wymaga intensywnego leczenia w gabinecie podologicznym jest występowanie krwiaków podpłytkowych. Te powstają najczęściej w wyniku nagłego urazu mechanicznego bądź noszenia nazbyt ciasnego obuwia. Właśnie wtedy dochodzi do wylewu naczyń krwionośnych pod płytką paznokcia, co nie tylko powoduje uciążliwy ból, ale i zmianę wyglądu samej płytki. Ta staje się czerwono fioletowa a nieleczona przybiera barwę ciemnobrunatną.

Oba przypadki wymagają natychmiastowego leczenia, oba deformują płytkę paznokcia, w przypadku krwiaków podpłytkowych paznokieć ma również tendencję do schodzenia.

Aby uniknąć powikłań tego rodzaju schorzeń i zapobiec całkowitej utracie płytki, podolodzy najczęściej podejmują się skutecznego leczenia a potem rekonstrukcji płytki paznokcia, Dzięki temu, ten staje się zdrowy a pacjent nie odczuwa bólu; paznokieć zyskuje dawny, ładny wygląd, który nie krępuje osoby borykającej się z grzybicą czy krwiakami podpłytkowymi.

Jak zaznacza Katarzyna Gaździcka, prowadząca gabinet podologiczny w Warszawie (podolog-warszawa.pl) najczęściej do rekonstrukcji płytki paznokcia używa się specjalnego żelu bądź akrylu światłoutwardzalnego. Tego rodzaju innowacyjne materiały podologiczne zawierają dodatkowo cząsteczki srebra, które wykazują właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dzięki temu zapobiega się nawrotom nieprzyjemnych dolegliwości, a paznokieć zyskuje piękny i zdrowy wygląd.

Warto również dodać, że rekonstrukcja metodą Arkady jest doskonałym zabiegiem kosmetycznym. Daje świetne efekty wizualne, zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezinwazyjny a zrekonstruowana płytka paznokci nadaje się do wykonywania na niej dowolnego manicure.

Artykuł napisany we współpracy z Katarzyną Gaździcką z gabinetu podologicznego Centrum Zdrowych Stóp w Warszawie.