Choć właśnie zaczyna się lato, wiele z nas wciąż boryka się z… regeneracją włosów po zimie. Nie da się ukryć, że choć śnieżne i mroźne zimy stały się rzadkością, to jednak jesienno-zimowy spadek formy nas nie omija. Długie nogawki, długie rękawy, czapki, szaliki, kaptury – nasze ciało potrzebuje w tym okresie ciepła, ale przypłaca je suchą skórą i zmatowiałymi, kruchymi  włosami. Także i na to, jak na wszystkie urodowe bolączki jest sposób, ale trzeba mieć świadomość, że poprawa nie nastąpi od razu.

Kosmetyki do włosów po zimie powinny być delikatne i przeznaczone do częstego stosowania – jeśli będziemy co dnia nakładać na włosy odżywkę, którą zaleca się stosować raz na tydzień, wcale nie przyspieszy to efektu regeneracyjnego. Przeciwnie: może doprowadzić do przetłuszczania się włosów i skóry głowy, oraz obciążyć fryzurę w taki sposób, że stanie się ona przyklapnięta.

jak dbać o włosy po zimie

Nawilżenie przesuszonych włosów wymaga czasu. Warto także pamiętać, że obok dobrze dobranych kosmetyków, w regeneracji zniszczonych włosów pomoże zmiana diety oraz zażywanie suplementów. Przy matowych, zniszczonych, przesuszonych i wypadających włosach warto zadbać o wzbogacenie diety w witaminy H, E i B5. Dobrze zażywać cynk i wyciąg ze skrzypu polnego. Wszystkie wymienione składniki mogą, oczywiście, znaleźć się także w szamponie i odżywce.

Szukaj przyczyny

Niektóre włosy, zwłaszcza cienkie i delikatne, źle znoszą gęste odżywki bez spłukiwania – to dla nich dodatkowe zbędne obciążenie. W takim wypadku dobrze stosować preparaty w piance, nanoszone tylko na końcówki albo odżywki w sprayu, które rozpyla się delikatną mgiełką tuż przed suszeniem włosów. Pamiętajmy, że suszenie nie powinno być zbyt agresywne. Im cieplejszy nawiew powietrza, tym gorzej dla włosów. Włosom zniszczonym służy letni nadmuch oraz schładzanie ich pod koniec układania.

regeneracja włosów po zimie

Jeśli wypadanie włosów nie chce ustać, warto zastanowić się, czy przyczyną nie jest tląca się w naszym organizmie choroba. Włosy wypadają po zimie, po ciąży, po dużym stresie… łatwo przegapić moment, w którym dobra jest każda wymówka, każde usprawiedliwienie i przestajemy szukać powodów zdrowotnych, wśród których może być anemia albo niedoczynność tarczycy. Dlatego jeżeli zima dawno minęła, wiosna także, a poprawy stanu włosów nie widać, warto zrobić badania analityczne i/albo zacząć korzystać z aptecznych preparatów do włosów. Działają one inaczej niż kosmetyki supermarketowe. Mają większe stężenie witamin, minerałów oraz mniej substancji konserwujących i barwników.

Domowe sposoby na regenerację włosów po zimie

Istnieje dużo domowych sposobów na regenerację włosów po zimie, ale trzeba pamiętać, że niektóre dobrze działające na włosy substancje mogą uczulać. Tak jest w przypadku miodu, oliwy z oliwek czy piwa. Jeśli planujemy robić maski czy płukanki, działajmy tak jak podczas testowania farby do włosów: nałóżmy trochę substancji za uchem i odczekajmy 24 godziny. Jeśli nie będzie oznak alergii, możemy zrobić maseczkę na włosy i skórę głowy.

Kolejna sprawa to dobór fryzury. Tak, warto obciąć bardzo zniszczone włosy. Odrosną zdrowe i mocniejsze. Nie ma sensu marnować czasu, energii i kosmetyków na włosy, które i tak wymagają radykalnego cięcia. Zniszczone włosy nie chcą się zregenerować i nie chcą rosnąć? Obetnij je bez żalu, a za kilka miesięcy będziesz miała wymarzoną fryzurę. W dobrym salonie fryzjerskim nie tylko dobrze podetną ci włosy – dobrze, czyli zamykając łuski włosów i chroniąc je tym samym przed łamaniem się i rozdwajaniem – ale też zaproponują kuracje wzmacniającą, dzięki której nowy fryz będzie lśniący i gładki.

kosmetyki do włosów po zimie

Regeneracja włosów po zimie jest ważna, bo przecież lato także nie należy do pór roku, które dają włosom odetchnąć. Zimą dusiły się pod czapką albo kapturem, latem narażone są na wysokie temperatury i promienie UV. Jeśli nie Udało nam się doprowadzić włosów do ładu po zimie, lato dołoży im jeszcze bardziej. A jeśli mamy ochotę na fryzury wymagające użycia gumek, spinek i robienia warkoczyków, może się okazać, że już nie ma czego ratować…

Ratując włosy po zimie nie zapominaj, że farbowanie także wpływa niekorzystnie na ich strukturę, podobnie jak agresywne suszenie albo używanie prostownicy. Zmaltretowane włosy powinny być jak najmniej modelowane, szarpane szczotkami i grzebieniami, ściskane gumkami.

jak zregenezrować włosy po zimie

Dieta na mocne włosy

Odbudowa włosów – każdy włos rośnie od 6 mm do 1,2 cm miesięcznie – może być wydatnie wspomagana przez dietę. Uwzględnijmy w naszych jadłospisach ryby (zwłaszcza morskie, tłuste, bogate w kwasy Omega-3 i żelazo), ciemnozielone warzywa zawierające witaminy A i C oraz rośliny strączkowe, jaja, mięso drobiowe i orzechy. Dieta to zdrowa, smaczna i bardzo korzystna dla włosów.

Uwzględniając wszystkie powyższe zalecenia powinno nam się udać doprowadzić włosy do ładu. Może nie stanie się to tak szybko, jakbyśmy sobie życzyli, ale się stanie. Pamiętajmy tylko, że jeśli proces regeneracji włosów trwa zbyt długo, konieczna może być wizyta u lekarza i wykonanie badań – jeśli szwankuje układ odpornościowy albo mamy anemię, nie pomoże żaden szampon…