Najprościej byłoby rzec: odejść od komputera, wyspać się, wyjechać z miasta. Słowem: zniknąć. Tymczasem praca wre, robota goni, miasto wzywa. Damy radę – podrażnione oczy to kłopot i dyskomfort, ale można sobie w prosty sposób pomóc. Przede wszystkim należy pamiętać, że zawsze, kiedy mamy jakiekolwiek kłopoty z oczami – czy to pieczenie, swędzenie, łzawienie czy ból gałki ocznej – należy udać się do lekarza. Nie zawsze potrzebny jest okulista, zapalenie spojówki rozpozna także lekarz pierwszego kontaktu. Kiedy jednak coś dzieje się z ostrością widzenia albo wspomniane wyżej dolegliwości nasilają się, bez okulisty się nie obejdzie.

Podrażnione oczy to częsta przypadłość. Kogo dotyczy w szczególności? Osób spędzających dużo czasu przed komputerem.

zmęczone oczy

Jak sobie radzić?

  • pracować w dobrze oświetlonym i przewietrzonym pomieszczeniu
  • często odrywać wzrok od monitora, wyglądać za okno – szczególnie zieleń dobrze działa na zmęczone oczy
  • jeśli nosimy soczewki kontaktowe zróbmy eksperyment: może akurat pracując przy komputerze powinniśmy nosić okulary?
  • używajmy kropli nawilżających – czasem wystarczy zwykła sól fizjologiczna, czasem warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty zwane sztucznymi łzami; preparaty takie nawilżają, łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację podrażnionej śluzówki oka

Zawsze należy sprawdzić czy krople nawilżające dla podrażnionych oczu można stosować do oka, w którym znajduje się soczewka kontaktowa. Najwygodniejsze są oczywiście te, które można. Ale jeśli nie – aplikacja preparatu może skończyć się uszkodzeniem soczewki.

podrażnione oczy

Niektórzy ludzie cierpią na tzw. zespół suchego oka, czyli zmniejszone wydzielanie łez, co skutkuje nieustannym uczuciem pieczenia, wrażeniem piasku pod powiekami. Wtedy krople nawilżające są niezbędne, żeby na co dzień normalnie funkcjonować. Pielęgnacja suchych i podrażnionych oczu jest prosta – dobre krople nabyć można nie tylko w aptece; także w dobrych drogeriach.

Pamiętajmy, że okresowa suchość oczu, podrażnienie i pieczenie może być także związana z zaburzeniami (niedoczynność tarczycy, cukrzyca) albo zmianami hormonalnymi (ciąża, czas bezpośrednio przed miesiączką czy menopauza). Postępowanie terapeutyczne jest zawsze takie samo: dobre krople nawilżające najlepiej zawierające kwas hialuronowy i prowitaminę B5.