Jeszcze ci ciąża nie ciąży, ale już przestajesz się mieścić w ciuchy sprzed. Spoglądasz na rosnący brzuch i zadajesz sobie pytania o wygląd jego lokatora… Piętnasty tydzień ciąży to czas kolejnych zmian.  Otóż, gdybyś mogła zajrzeć do środka, okazałoby się, że:

  • maluch bardzo szybko rośnie, ale stosunkowo wolno tyje
  • ma nogi dłuższe od rąk
  • skóra jest cieniutka i pokryta meszkiem płodowym
  • tarczyca wydziela tyroksynę a trzustka insulinę
  • tętno malucha jest o wiele szybsze niż twoje – u zdrowego dorosłego człowieka serce powinno bić około 70 razy na minutę (gdy bije szybciej – mówisz, że zasuwa jak szalone), a u piętnastotygodniowego płodu 120-160!

 

piętnasty tydzień ciąży

Ten środkowy trymestr ciąży jest najprzyjemniejszy. Dokuczliwe mdłości, ospałość, brak energii jakby się ulotniły. Czujesz się zwyczajnie – zwyczajnie dobrze. Masz chęć do działania. Jeśli tylko pozwolisz sobie teraz na radość, frajdę, euforię, i ty, i maluch dostaniecie zbawienną dawkę endorfin zwanych hormonami szczęścia. Szczęście będzie ci potrzebne, bo wprawdzie minęły mdłości, ale mogą pojawić się wzdęcia – jelita zaczynają pracować wolniej, dlatego warto trochę zmodyfikować jadłospis, nie zapominając o produktach bogatych w błonnik. Wszystko, co tłuste i ciężkostrawne oraz wzdymające warto odstawić na jakiś czas – a może to okazja, by pożegnać się z tym na stałe? Pij dużo wody mineralnej i jedz powoli, starannie przeżuwając każdy kęs. Zjadaj o 300 kcal więcej niż przed zajściem w ciążę – nadal jesz dla dwojga, a nie za dwoje!

15 tydzień ciąży

Jeśli jeszcze do tej pory się wahałaś, zrezygnuj z butów na obcasie. Zmieniający się środek ciężkości twojego ciała może spowodować zaburzenia koordynacji ruchowej. No chyba, że sądzisz iż doskonałą przeciwwagą dla brzucha są rosnące piersi. Ale to zły tok rozumowania – one jeszcze prędzej pociągnęłyby cię w dół. Teraz właśnie gruczoły mleczne się uaktywniają i widzisz pod skórą gęstą sieć błękitnych żyłek. Twoje kształty są pełne, wyglądasz bardzo atrakcyjnie.

Piętnasty tydzień ciąży to czas, w którym dziecko jest wielkości dorodnego jabłka.