Kiedy będę w ciąży? Jestem. Kiedy urodzę? Urodziłam? Kiedy się pierwszy raz uśmiechnie? Uśmiechnęło się. Kiedy usiądzie? Usiadło? A kiedy wreszcie zacznie jeść coś innego niż mleko? Właśnie zaczyna. Rodzicielstwo to niekończąca się lista pytań i oczekiwań, a kiedy tylko znajdziemy chwilę oddechu, na pewno zaraz pojawią się kolejne wątpliwości. Pierwsze posiłki niemowlaka zawsze budzą dużo emocji. Jeśli dodatkowo „wspierani” jesteśmy dobrymi radami kilku pokoleń; radami kobiet, które wiedzą lepiej jak rozszerzać dietę, co i kiedy podawać, a czego – bożebroń – nie podawać, możemy mieć w głowie lekki mętlik. Przypominam więc uprzejmie, że kilka lat temu zmieniono wytyczne dotyczące rozszerzania diety niemowlęcia i wciąż zachodzą w tym zakresie zmiany. Schemat żywienia niemowląt przestał być sztywnym dogmatycznym dokumentem, a stał raczej zbiorem wskazówek – nie reguł, a wyjątków. Teraz to my, rodzice, dopasowujemy pierwsze posiłki niemowlaka do jego indywidualnych preferencji, kierujemy się jego stopniem rozwoju (czy siedzi? czy ma już zęby?). Taka swoboda daje rodzicom nie tylko możliwość kierowania się realnymi potrzebami dziecka, ale też, co tu dużo kryć, psychiczny luz, który sprawia, że kwestia karmienia dziecka nie urasta do rangi wojny domowej. Najczęściej podjazdowej…

jakie warzywa dla niemowlaka

Jadłospis 6 miesięcznego dziecka

W menu sześciomiesięcznego malucha mogą znaleźć  się dodatkowe produkty oprócz mleka – bez względu na to czy dziecko karmione jest piersią, mlekiem modyfikowanym, czy łączymy obydwa sposoby. Mogą ale nie muszą. Pediatrzy podkreślają, że ta swoboda ruchu dotyczy zwłaszcza dzieci karmionych naturalnie – im naprawdę wciąż wystarcza mleko, jeśli jednak wprowadzimy już pierwsze warzywne papki, to nic się  nie stanie. W przypadku dzieci karmionych sztucznie, do mleka zaczynamy dodawać kaszki – najpierw bezglutenowe (ryżowa, kukurydziana), potem glutenowe (pszenna). Czterem posiłkom mlecznym powinien towarzyszyć jeden warzywny, wzbogacany raz w tygodniu o mięso, raz o rybę, a w pozostałe dni o dobre tłuszcze (olej, oliwa). Posiłków nie dosalamy ani nie dosładzamy! Stopniowo do diety włączamy też jajka – przede wszystkim żółtko.

pierwsze zupki dla niemowlaka

Jedzenie dla niemowlaka

Posiłki dla niemowlaka muszą mieć odpowiednią konsystencję i temperaturę. Nie zapominamy też, że najlepiej przyrządzać jednorazowe porcje albo przechowywać je w lodówce nie dłużej niż jeden dzień (24h). W przypadku gotowych dań w słoiczkach podgrzewamy tyle, ile maluch jest w stanie zjeść na raz – resztę wyrzucamy. Napoczęty słoiczek przechowujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Czy ma znaczenie źródło posiłków – innymi słowy: gotować, czy kupować? Jeśli mamy dostęp do ekologicznych warzyw i owoców, możemy gotować. Jeśli jednak mielibyśmy sięgać po kiepskiej jakości składniki, w tym mięso szpikowane antybiotykami czy ryby niewiadomego pochodzenia, lepiej zdać się na dania gotowe, których producenci muszą przestrzegać restrykcyjnych norm jakości. Musimy mieć świadomość, że jedzenie dla niemowlaka powinno od samego początku być najwyższej jakości. To właśnie teraz ruszamy w podróż kulinarną, której efektem będzie długie i zdrowe życie, albo… kłopoty. Otyłość, problemy kardiologiczne, cukrzyca, zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość, choroby autoimmunologiczne i wiele innych problemów może pojawić się w wieku dojrzewania i później u dzieci, które „od zawsze” karmione były byle jakim jedzeniem. Jeśli więc możemy ograniczyć ryzyko ich wystąpienia, zróbmy to.

pierwsze zupki dla niemowlaka

Jakie warzywa dla niemowlaka

Kolejna sprawa to kwestia alergii pokarmowych. Często pytamy jakie warzywa dla niemowlaka będą najodpowiedniejsze. Zwyczajowo zaczynamy od podawania marchewki, pietruszki, ziemniaczków, cukinii – żywieniowcy są zdania, że na początek najlepsze będą po prostu warzywa z naszej strefy klimatycznej; te, które rosną na wyciągnięcie ręki. Znacznie ważniejsze jest jednak to, żebyśmy wprowadzali te warzywa pojedynczo. Dlaczego? Gdyby bowiem okazało się, że nasze dziecko ma uczulenia na któreś z warzyw, łatwiej nam będzie ustalić winowajcę. W przypadku dania wielowarzywnego dochodzenie może trwać zbyt długo, a dziecko niepotrzebne będzie cierpieć. Nie ulegajmy złudzeniu, że pierwsze zupki dla niemowlaka pochłania on w tak minimalnych ilościach, że objawy alergii się nie pojawią. Nawet homeopatyczna ilość alergenu może być szkodliwa.

pierwsze zupki dla niemowlaka

Rozszerzanie diety niemowlęcia wiąże się z pluciem, zapapranymi śliniaczkami, brudną podłogą, ścianami, fotelikiem… To prawdziwy obóz przetrwania! Nie zrażajcie się jednak. Początki zawsze są trudne, a z czasem kłopoty mijają. Choć rodzice najbardziej obawiają się, że ich dzieci będą niejadkami, nie ma takiej możliwości, żeby maluch zagłodził się na śmierć. Zgodnie z nowoczesnym podejściem do żywienia dzieci to rodzice wyznaczają pory posiłków oraz ich skład, a dziecko decyduje ile zje. Nie ma nic gorszego, niż sytuacja, w której jedzenie staje się polem walki – wszak jemy, żeby żyć, a nie żyjemy, żeby jeść. Im wcześniej zdamy sobie sprawę, że jedzenie to przyjemność, tym szybciej przekona się o tym nasze dziecko.