Niestety trądzik nie zawsze mija z wiekiem. Dojrzewamy, czekamy, karmimy się nadzieją, że pewnego dnia obudzimy się z nieskazitelną cerą, tymczasem zmianom skórnym końca nie widać. Jeśli trądzik przeciąga się z nastoletniości w dorosłość, mówimy o jego charakterze przetrwałym (persistant acne). To około 80% przypadków. Nie dość, że przetrwa człowiek wszystkie inne kłopoty i dolegliwości kryzysu adolescencji, to jeszcze musi się mierzyć z trądzikiem, który także przetrwał i nie zamierza skapitulować. Dla osób borykających się z tym problemem jest to często dylemat nie tylko natury dermatologicznej ale i psychologicznej – ileż można patrzyć w lustro i myśleć, że pielęgnacja cery trądzikowej u osób dorosłych nie ma już po prostu sensu.

Chodzić w masce?

Ukrywać się?

Nakładać tony makijażu?

Nie, poszukać skutecznego preparatu na trądzik. Możliwe, że wciąż używamy tych samych kosmetyków i skóra przestała już na nie reagować. To po pierwsze. Jeśli nadal nie będzie widać poprawy, warto udać się do lekarza ogólnego i poprosić o skierowanie na badania hormonalne. Trądzik dorosłych często ma właśnie podłoże hormonalne, ale w grę wchodzi nierównowaga innych hormonów niż w przypadku osób nastoletnich. Pielęgnacja cery trądzikowej u osób dorosłych – bez względu na to, czy mamy do czynienia z trądzikiem w w jego postaci przetrwałej czy z takim, który ujawnił się i rozwinął dopiero po 25. roku życia – wymaga więc ustalenia czy wraz z kosmetykami nie powinno się sięgać po leki.

trądzik dorosłych

Oczywiście uzyskanie remisji i całkowite pozbycie się świeżych zmian skórnych oraz wszelkich potrądzikowych blizn i przebarwień nie wydarzy się natychmiast. Jednak stosowanie wskazanych przez lekarza medykamentów oraz nowoczesnych dermokosmetyków powinno sprawić, że terapia ruszy z kopyta. Trądzik niestety jest oporny w leczeniu i lubi nawracać. Nie możemy jednak traktować naszej skóry wyłącznie kosmetykami na tę przypadłość. Musimy pamiętać o zdrowych partiach skóry, które mają zupełnie inne wymagania, oraz o nawilżaniu wszystkich jej partii – zwłaszcza trądzikowych, które ulegają przesuszeniu na skutek działania leków.

cera trądzikowa pielęgnacja