Kłopoty ze zdrowiem intymnym nie zawsze oznaczają konieczność udania się do lekarza. Są kobiety, które bardziej niż inne mają skłonność do zapadania za infekcje dróg moczowych czy pochwy. Czasem wiąże się to osobniczymi uwarunkowaniami, czasem związane jest z warunkami higienicznymi, w jakich zmuszone jesteśmy przebywać. Jeśli wiemy, że niemal każdą wizytę na basenie przypłacimy zapaleniem pęcherza, a seks oznacza prędzej czy później stan zapalny pochwy, powinnyśmy zawsze mieć w domu dwie rzeczy: tabletki Neofuraginum oraz irygator wraz z saszetkami preparatu Tantum Rosa. To nasza broń pierwszego kontaktu.

zdrowie intymne

Infekcja daje popalić

Infekcja bakteryjna lub grzybicza może nam dać zdrowo popalić. Pieczenie, swędzenie, drażliwość – czasem też ból to wystarczające powody, żeby nie dało się na co dzień normalnie funkcjonować. Jeśli dojdą do tego upławy, naprawdę można mieć dość. Irygator to bardzo proste urządzenie, które pomoże nam zaaplikować lek bezpośrednio do pochwy. Tantum Rosa działa chłodząco, znieczulająco i bakterio- oraz grzybobójczo. Ulga będzie natychmiastowa. Jeżeli jednak takie zakażenie przytrafi nam się w ciąży, koniecznie udajmy się do lekarza. Nieleczona infekcja – czasem trzeba podać miejscowo antybiotyki – może być przyczyną poronienia albo przedwczesnego porodu.

Należy pamiętać, że kobiety mające skłonność do zakażeń intymnych powinny szczególnie dbać o higienę i  stosować probiotyki – doustnie i jeśli trzeba dopochwowo. Zwłaszcza w antybiotykoterapii musimy pamiętać, żeby po probiotyki sięgać regularnie.

pieczenie pochwy

Daj popalić infekcji

Kolejna sprawa to kosmetyki do higieny intymnej, których używamy na co dzień. Kupujmy tylko takie, które nie podrażniają. Niestety idealny preparat można znaleźć tylko metodą prób i błędów, bo zdarza się, że nawet płyny czy żele opisywane jako hipoalergiczne potrafią uczulać.

Używajmy też delikatnych środków piorących oraz lubrykantów. Każdy mikrouraz czy nadmierne wysuszenie śluzówki to otwarta droga dla infekcji intymnej. Pieczenie pochwy oraz upławy można i trzeba pacyfikować w zarodku, bo kiedy infekcja rozwinie się na dobre, może zajść konieczność antybiotykoterapii, która jeszcze bardziej osłabi florę bakteryjną narządów intymnych.