Konieczność używania protez zębowych kojarzy nam się wyłącznie z podeszłym wiekiem. A przecież różne sytuacje życiowe mogą doprowadzić do tego, że jesteśmy zmuszeni korzystać z częściowej lub całościowej protezy uzębienia. Nowoczesne protezy zębowe są nie tylko trwałe, ale i bardzo komfortowe w użytkowaniu. Trzeba tylko mieć świadomość, że ten komfort często przekłada się na fakt, iż… zapominamy o ich istnieniu. No dobrze – może nie o istnieniu, bo jednak trzeba taką protezę zdjąć, ale o odpowiedniej pielęgnacji. Ulegamy złudzeniu, że zwykła pasta do zębów wystarczy, a potrzebna jest specjalistyczna pasta do protez zębowych. Akryl, z którego robione są protezy, to środowisko idealne do rozwoju chorobotwórczych bakterii oraz grzybów.

pasta do protez

Ochrona i walka z bakteriami

Zaniedbana proteza, pod którą dodatkowo dostają się resztki jedzenia, staje się więc doskonałym środowiskiem rozwoju bakterii oraz innych drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym grzybów. Nie dość więc, że narażamy się na choroby przyzębia i jamy ustnej, to mamy problemy z nieświeżym oddechem. Zaniedbana proteza może sprawić, że zaczniemy inaczej odczuwać smak spożywanych pokarmów, a na dziąsłach pojawią się mikrourazy jeszcze bardziej narażające nas wniknięcie bakterii nie tylko w tkanki jamy ustnej, ale i wgłąb organizmu.

A rozwiązanie jest takie proste! Wystarczy używać pasty do protez zębowych – nie jakiejkolwiek pasty do zębów, a dedykowanego preparatu uwzględniającego specyfikę materiału, z którego protezy są wykonane. Akryl jest delikatny i podatny na ścieranie. Tylko pasta do protez zębowych potraktuje go tak, żeby jak najdłużej zachował swoje właściwości i jednocześnie będzie działać antybakteryjnie.

pasta do protez zębowych

Delikatnie i precyzyjnie

Czyszczenie protezy po każdym posiłku to konieczność. Obok pasty do protez zębowych przyda się dwustronna szczoteczka z miękkiego włosia oraz… odrobina uwagi. Kiedy myjemy protezę nad umywalką, warto położyć w niej ręcznik albo miękką ściereczkę, żeby w razie upuszczenie proteza nie uległa uszkodzeniu.

Czyszczenie powinno być delikatne ale i bardzo precyzyjne, a po całej operacji należy protezę dokładnie opłukać pod bieżącą wodą. Dobrze dobrana pasta do protez usuwa resztki jedzenia, nieprzyjemny zapach, bakterie oraz konserwuje tworzywo, z którego proteza jest wykonana.