Właściwie można powiedzieć, że kości zostały rzucone już w momencie naszego urodzenia. Nasz organizm najpierw szybko się rozwija i rośnie, żeby około trzydziestego roku życia gwałtownie wyhamować i zacząć się… starzeć. Tak, wiem, że nikt nie zauważy tego procesu gołym okiem. Nie zmienia to faktu, że stan naszych kości i stawów ulega sukcesywnej degradacji związanej z wiekiem.

Kości zostały rzucone

Im wcześniej zdamy sobie sprawę, że od trybu życia, diety oraz genetycznych uwarunkowań zależy to, czy i kiedy dopadnie nas osteoporoza zwana cichym złodziejem kości, tym większa szansa na wdrożenie profilaktyki. Jeśli już słyszeć grzechot kości, to lepiej tych rzucanych przy stole z planszówkami, niż tych łamanych z powodu odwapnienia.

osteoporoza

Bo też zbyt mała podaż wapnia w diecie może wydatnie przyczynić się do zmian w strukturze kości – na prześwietleniu takie odwapnione kości wyglądają jak rzeszoto, czyli sito. Zmniejszenie gęstości kości to prosta droga do złamań i urazów. Oczywiście osteoporoza, jak na cichego złodzieja przystało, może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów. Dowiemy się, że sieje w naszym organizmie spustoszenie dopiero wtedy, kiedy… zaczniemy łamać kości. O tym czym jest osteoporoza dowiemy się więc od razu na przykładzie własnym i na pewno nam się ta wiedza nie spodoba.

Profilaktyka przede wszystkim

Dlatego jeśli tylko mamy jakiekolwiek problemy natury hormonalnej, pamiętajmy, że menopauza może się u nas rozpocząć wcześniej a wraz z nią pojawić się mogą problemy z kośćcem. Warto więc zawczasu zacząć stosować dietę bogatą w wapń, suplementy diety wspomagające utrzymanie struktury kości w należytym stanie oraz okresowo wykonywać badanie zwane densytometrią.

czym jest osteoporoza

Odwapnienie i osłabienie struktury kości dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn. Menopauza to nie jedyny czas, kiedy może dać o sobie znać. Naszą uwagę powinna zwrócić rosnąca urazowość. Jeśli nagle nasze kości zaczynają łamać się z powodu banalnych uderzeń i upadków,  koniecznie musimy skontaktować się z lekarzem – nie tylko w celu założenia gipsu. Cichy złodziej kości to bardzo podstępny rzezimieszek…