Pies to zawsze nowy członek rodziny. Kiedy pojawia się w naszym domu, traktujemy go zupełnie taks samo jak nowo narodzone dziecko: z czułością, miłością i szacunkiem. Przymykamy oczy na pogryzione kapcie i zasikany dywanik, rozczulamy się nad każdym szczeknięciem i nad każdą wywrotką na mokrej podłodze. Pies kradnie nasze serca i chwilowo ustają kłótnie o to, kto wyjdzie z psem na spacer o piątej rano, a kto zbankrutuje na weterynarza, kiedy pies zachoruje. Taka euforia trwa do czasu – zwłaszcza, jeśli w domu są też dzieci, które psa wyjęczawszy i solennie obiecawszy, że będą się nim zajmować na-pe-wno, zapominają o wszelkich obietnicach i kolejne obowiązki spadają na dorosłych domowników.

Żelazna zasada głosi, że nigdy, przenigdy nie dajemy dzieciom psa w prezencie! To kiepski pomysł: niczego żywego i czującego w prezencie dać nie można. Decyzja o adopcji albo kupieniu czworonoga powinna być podjęta po długich rodzinnych naradach, skrupulatnym podziale zadań i przy pełnej świadomości, że nowy członek rodziny to przede wszystkim nowe obowiązki – w dalszej kolejności frajda i zabawa.

jak zajmować się psem

Jak wychować psa

Psa nie można zostawić samemu sobie. Psa trzeba ułożyć, wytresować, wychować. Pies puszczony samopas zdziczeje i stanie się zagrożeniem zarówno dla domowników, jak i osób obcych. Nie łudźmy się, że jeśli mamy zwykłego kundelka, nie ma szans, żeby wyszły na jaw jego mordercze instynkty – pies musi wiedzieć, kto jest jego panem, szefem stada. Kto tu rządzi. W przeciwnym wypadku będziemy bali się własnego pupila. Jeśli mamy psa rasowego, sprawdźmy czy nie należy on do jednej z poniższych ras uznawanych na mocy rozporządzenia MSWiA za niebezpieczne:

  • amerykański pit bull terier
  • dog z Majorki
  • buldog amerykański
  • dog argentyński
  • tosa
  • rottweiler
  • akbash dog
  • anatolian karabash
  • moskiewski stróżujący
  • owczarek kaukaski

rottweiler

Jeśli świadomie wybraliśmy rasę uznawaną za niebezpieczną, czeka nas sporo pracy nad prawidłowym ułożeniem psa. Jak mówią fachowcy, psia agresja wynika z błędów ludzkich – jeśli nie mamy ręki, chęci i funduszy na to, żeby prawidłowo poprowadzić takiego psa, nie zabierajmy się za to. W ogóle tresurę czworonoga zawsze dobrze powierzyć profesjonaliście. Jak dobrze wytresować psa? Jak wychować psa? Szkoły dla psów znaleźć można w każdym większym mieście, albo przez internet.

Czym karmić szczeniaka

Mały pies – mały żołądek. Mały ale psi. Czy wolno nam karmić szczeniaka resztkami z pańskiego stołu? Znawcy są zdania, że tego rodzaju kąski nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennego pożywienia. Czyli nic się nie stanie, kiedy zadekowany pod stołem pies dostanie kawałek kotleta, ale trzon psiego menu stanowić powinna pełnowartościowa karma dla psów dostosowana do ich wieku, masy ciała, aktywności i stanu zdrowia. W przypadku szczeniaków szczególnie uważać trzeba na surowe mięso oraz drobne kości – z uwagi zakażenia bakteryjne oraz możliwość uduszenia albo zranienia. Im mniejsza rasa, tym szybciej dojrzewa układ pokarmowy i piesek może przejść na karmę dla dorosłych osobników już po ukończeniu roku. W przypadku ras dużych lepiej poczekać pół roku dłużej. Oczywiście obok pańci i weta coś do… poszczekania ma jeszcze sam pies. Może się okazać, że po prostu nie tknie się zaproponowanej mu karmy. Co wtedy? Metoda prób i błędów. Pamiętajcie też, że najtańsza supermarketowa karma nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, a skutki jej nadużywania na pewno odbiją się na zdrowiu psa: wysiądą mu nerki albo wątroba. Oszczędności poczynione na okoliczność karmy zostawimy więc w gabinecie weterynaryjnym. O tym co jedzą psy ostatecznie zawsze decyduje człowiek.

jak karmić szczeniaka
Pielęgnacja psa

Pies musi gdzieś spać, wychodzić na spacery i mieć się czym bawić. Czeka nas więc kupno legowiska, koca, smyczy i obroży a często także kagańca, zabawek. Jeśli zamierzamy podróżować z psem, potrzebna będzie klatka-transporter, specjalne szelki albo dostosowanie bagażnika samochodu do przewozu zwierząt. Legowisko psa to temat dyskusyjny – często czworonóg nie ma ochoty na spanie w wyznaczonym mu miejscu i sam sobie takie znajdzie. Kwestia psiego pobytu na naszym ukochanym fotelu, na kanapie czy w sypialni to sprawa indywidualna. Ale już spacer rządzi się bardzo restrykcyjnymi regułami: w przestrzeni publicznej nie wszędzie pies może biegać luzem. Tam, gdzie nie może, musi mieć obrożę i smycz, która pozwoli właścicielowi nad panowanie nad nim bez obawy, że kogoś ugryzie. Kaganiec w przypadku ras uznanych za niebezpieczne – obowiązkowy!

jak pielęgnować psa

Obok dzikich biegów tam-gdzie-wolno, warto też zafundować psu zabawki, którymi bawić można się w sposób kontrolowany: coś do gryzienia, zakopywania, rzucania-łapania. Prawidłowa pielęgnacja psa to, obok diety i spacerów, także czesanie/szczotkowanie i mycie. Psy kochają wodę i, w odróżnieniu od kotów, chętnie biorą kąpiel. Odpowiedni szampon sprawi, że sierść będzie lśniąca, zdrowa i pachnąca. Dobrze wprowadzić jakieś stałe kąpielowe rytuały i sprawić, żeby pies uważał baraszkowanie w wodzie za przyjemność, a nie obowiązek.