Ostropest plamisty to jedna z roślin, którą potocznie określamy mianem „ostu”. Do niedawna traktowana wyłącznie jako uciążliwy i trudny w trzebieniu chwast (kolce!), okazała się mieć nieocenione właściwości zdrowotne, kosmetyczne i przydatne w kuchni. Dość powiedzieć, że to właśnie ostropest jest bogatym źródłem sylimaryny, czyli substancji, która chroni wątrobę przed działaniem toksyn oraz pobudza i wzmaga jej zdolności autoregeneracyjne. Kto choć raz ratował się tabletkami Sylimarolu, ten sięgał właśnie po wyciąg z ostropestu plamistego, który obok potwierdzonego w badaniach dobroczynnego wpływu na wątrobę, równie dobrze wpływa na funkcjonowanie woreczka żółciowego oraz żołądka i jelit.

olej z ostropestu

Właściwości oleju z ostropestu

Jedną z postaci, w jakich możemy nabyć ostropest jest olej z jego nasion. Obok wspomnianej już sylimaryny zawiera on bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminę E, K i C. Te dwa ostatnie składniki czynią zeń doskonały preparat do pielęgnacji skóry atopowej, z zmianami łuszczycowymi a także oparzeń i trudno gojących się ran. Olej z ostropestu plamistego ma silne działanie odkażające, przeciwzapalne i regenerujące. Zawarta w nim witamina E, o silnym działaniem utleniającym, pomaga rozjaśnić cerę, zmniejsza zaczerwienienia oraz poprawia zdolności regeneracyjne skóry. Olej z ostropestu ma właściwości podobne do korzenia imbiru – pomaga złagodzić skutki choroby lokomocyjnej. Jedną z jego niepodważalnych zalet jest także zdolność hamowania krwawień (z nosa, narządów rodnych czy jelit).

ostropest

Olej z ostropestu

Olej z ostropestu, zwłaszcza w wersji „100% nierafinowany olej z pierwszego tłoczenia”, zachowuje wszystkie właściwości nasion tej niezwykłej rośliny. Może być stosowany również w kuchni jako dodatek do sałatek, surówek, czy jogurtu. Można nim również doprawiać sosy przygotowane na zimno. Olej z ostropestu można pić profilaktycznie (maksymalnie 2 – 3 łyżeczki dziennie). Choć badania wykluczają istnienie poważnych skutków ubocznych, ze spożywaniem oleju ostropestowego powinny się wstrzymać kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby przyjmujące leki antykoncepcyjne, przeciwzakrzepowe i psychotropowe.

W dobrych sklepach z produktami BIO i ECO olej ostropestowy stoi na półce na pewno!