Odkurzacz piorący to doskonały wynalazek. O jego istnieniu powinni pamiętać wszyscy alergicy, właściciele zwierzaków domowych oraz rodzice małych dzieci. Jeszcze niedawno pokutował mit, że odkurzacz piorący albo dwufunkcyjny – czyli równocześnie odkurzający w sposób tradycyjny i czyszczący dywany i tapicerkę na mokro – to urządzenie nadające się wyłącznie do użytku w biurach czy hotelach. Odkurzacze starszej generacji były wielkie, ciężkie i stosunkowo skomplikowane w obsłudze.

Nowoczesne odkurzacze piorące są ergonomiczne i mają rozmiary o wiele mniejsze niż ich poprzednicy. Prostota obsługi sprawia, że warto taki sprzęt mieć w domu, jeśli tylko mamy wystarczającą ilość tapicerki i dywanów do utrzymania w czystości. Żaden tradycyjny odkurzacz nie wypucuje dywanu czy kanapy tak dobrze, jak piorący.

czyszczenie dywanów

Specjalne środki piorące

Odkurzacz piorący wymaga zastosowania specjalnych detergentów. Pod żadnym pozorem nie wolno wlewać do pojemnika zwykłego płynu do prania czy mycia naczyń. Nie dość, że możemy uszkodzić samo urządzenie, to jeszcze zamiast wyczyścić dywan czy tapicerkę, rozmażemy na nich lepki film, który bardzo trudno będzie usunąć. Odkurzacz piorący czyści tekstylia pianowo albo ekstrakcyjnie i do tego naprawdę wymagane są specjalistyczne środki.

Dzięki dużemu podciśnieniu odkurzacz piorący zasysa wodę, detergent i „wybity” z dywanu brud, zostawiając dywan prawie suchym oraz całkowicie czystym. Po każdym sprzątaniu urządzenie należy dokładnie umyć.

W zestawie z odkurzaczem piorącym albo dwufunkcyjny dostaniemy kilka różnych końcówek – szczotek i ssawek, które pozwolą nam dotrzeć w nawet najbardziej niedostępne miejsca. Wykorzystajmy je skrupulatnie, bo w miejscach, do których docieramy ze sprzątaniem najrzadziej, gromadzi się nie tylko kurz, ale i roztocza.

Upranie dywanu od czasu, do czasu to także konieczność, kiedy mamy w domu psa albo kota. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile sierści może być w dywanie albo tapicerce na kanapie. Wyssanie jej tradycyjnym odkurzaczem jest niewykonalne.

Kupując odkurzacz do prania albo model dwufunkcyjny koniecznie zapytajmy o gwarancję. Dobre firmy dają gwarancję na swoje produkty co najmniej na rok.