W powszechnej świadomości podłoga z drewna to może i efektowne wykończenie wnętrza, ale roboty tak dużo, że lepiej się samemu za to nie zabierać. Uważa się, że najłatwiej ułożyć panele z MDF, a podłoga drewniana kojarzy się z deskami, które trzeba przybijać do podłoża. Tymczasem nowoczesne podłogi z drewna także mają formę paneli, które bardzo łatwo się układa. Budowa deski podłogowej jest taka sama jak panelu płyty wiórowej – pióro i wpust umożliwiają samodzielne układanie podłogi bez konieczności wzywania ekipy remontowej.

W sprzedaży są dwa rodzaje desek podłogowych:

  • lite, w całości wycięte z jednego kawała drewna
  • wielowarstwowe, klejone z kilku warstw drewna

Te drugie są tańsze, za to pierwsze nadają się także do pomieszczeń, w których jest ciepło i wilgotno czyli np. do łazienki. Podobnie jak panele z MDF, panele drewniane nadają się zarówno do pomieszczeń o małym jak i dużym natężeniu ruchu. Jednak deski są trwalsze i estetyczniejsze. Pokrywa się je olejowoskami, które gwarantują, że podłoga może oddychać, swobodnie przepuszczać powietrze i dzięki temu w pomieszczeniu panuje przyjemny mikroklimat.

deski podłogowe

Jeśli wahamy się, czy przystępować do prac remontowych i odświeżających mieszkanie, wymiana podłogi nie powinna spędzać nam snu z powiek. To wprawdzie kilka dni chaosu, ale nie można powiedzieć, żeby czekała nas brudna robota. Z to zmiana estetyczna będzie spektakularna.

Warto pamiętać, że podłogi z drewna wymagają okresowej konserwacji środkami zalecanymi przez producenta. Nie warto samowolnie używać jakichkolwiek detergentów, np. płynu do naczyń, bo można uszkodzić powłokę olejowosku.

podłogi z drewna

Wiosenne prace remontowe w naszym mieszkaniu to czysta przyjemność. Jeśli zdecydujemy się na wymianę podłogi cała aranżacja przestrzenie nabierze całkiem nowego wymiaru i możliwe, że pójdziemy za ciosem wymieniając zasłony i firanki na rolety, czy decydując się na zmianę tapicerki na kanapie.

Podłogi z drewna to estetyka, wizualna atrakcyjność, trwałość i zdrowy mikroklimat w pomieszczeniu. Jeszcze nigdy nie układało się ich z taką łatwością.