Idealną skórą cieszyć się mogą niemal wyłącznie dzieci, choć i one coraz częściej doświadczają problemów dermatologicznych związanych z alergiami czy zaburzeniami odporności. Można powiedzieć, że ludzkość sama na siebie ukręciła bat. Zanieczyszczone środowisko naturalne, nadużywanie chemii gospodarczej i kosmetyków oraz leków doprowadziło do sytuacji, że nasza skóra – największa bariera ochronna naszego ciała – coraz częściej nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Nadmierna suchość, wyjątkowa wrażliwość, uczulenia, podatność na trądzik w każdym wieku (trądzik dorosłych!) oraz liczne problemy określane mianem idiopatycznych (czyli o nieznanej etiologii) nękają ludzi na całym świecie. Żeby się ratować, znów wkręcamy się w błędne koło – nawilżanie twarzy zaczynamy od zakupu kolejnej baterii drogeryjnych kosmetyków, które okazują się szkodzić zamiast pomagać. Czy da się walczyć z nadmierną suchością skóry wyłącznie od zewnątrz?

nawilżanie twarzy

Jak nawilżyć skórę twarzy?

Albo: jak nawilżyć ją skutecznie. Otóż same kremy, balsamy i maseczki nie wystarczą. Potrzebne jest nawilżenie od środka, czyli picie dużej ilości wody. Nie – jakichkolwiek płynów, tylko właśnie wody. Czarna herbata, kawa, alkohol powodują jeszcze większe odwodnienie i zachwianie gospodarki elektrolitowej. Woda pomaga. Zresztą spróbujcie spędzić dzień w klimatyzowanym pomieszczeniu, bez popijania wody. Skóra będzie nie tylko sucha, odwodniona, ale matowa, poszarzała i dająca wrażenie cieniutkiej jak pergamin. Jeżeli kłopoty z nawilżeniem skóry utrzymują się przez dłuższy czas i żadna kuracja zdaje się nie przynosić rezultatu, warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Często kłopoty skórne związane są ze stanami chorobowymi toczącymi się wewnątrz organizmu. Tak manifestują się choroby autoagresywne, zaburzenia jelitowe czy awitaminozy. Jeśli nie opanujemy przyczyny źródłowej, żadne kremy i maseczki nie będą skuteczne. Tylko współpraca na linii lekarz-kosmetyczka pomoże nam wyjść z impasu. Pamiętajmy także, że domowe sposoby, jak samodzielnie robione maseczki nawilżające, mogą być niebezpieczne dla alergików. Zawsze więc upewnijmy się, że możemy korzystać z określonych owoców, warzyw czy innych składników organicznych, żeby sobie nie zaszkodzić.

jak nawilżać twarz

A co z kosmetykami kolorowymi?

Kosmetyki kolorowe także bardzo często przyczyniają się do wysuszenia skóry. Jeśli mamy zwyczaj używać kilku podkładów, pudrów, rozświetlaczy oraz innych specyfików do modelowania twarzy równocześnie, nie dziwmy się, że pod tą maską skóra traci wilgoć i staje się coraz bardziej wydelikacona. Przebywanie w pełnym makijażu w klimatyzowanych pomieszczeniach to dla niej naprawdę ciężkie doświadczenie. Dlatego jeśli tylko mamy sposobność, nie malujmy się wcale. Już dwa weekendowe dni spędzone bez makijażu są w stanie zadziałać na korzyść skóry. Pamiętajmy też, że nawet jeśli mamy skórę tłustą, podatną na zmiany trądzikowe, to ona także wymaga nawilżania – nie dodatkowego przesuszania. Używanie kosmetyków kolorowych w przypadku trądziku powinno być więc jeszcze bardziej oszczędne, a pomiędzy zastosowaniami preparatów miejscowo wysuszających, koniecznie trzeba użyć kosmetyków bądź preparatów aptecznych, które nawilżają, łagodzą i wspomagają naturalną barierę lipidową skóry.

Skóra twarzy nigdy nie powinna być polem eksperymentów. Jeśli mamy ochotę przetestować jakiś nowy kosmetyk czy preparat leczniczy, nanieśmy odrobinę na skórę za uchem, nadgarstek czy przedramię. Jeśli reakcja alergiczna wystąpi na skórze twarzy, jej odwrócenie, leczenie może na jakiś czas wyłączyć nas z codziennego funkcjonowania – alergia skórna pojawiająca się w innym miejscu będzie łatwiejsza do opanowania.

kosmetyki kolorowe

Sezon letni, sezon grzewczy…

– i ten zły, i ten niedobry. I nadmierna ekspozycja na słońce, i podkręcone na maksa kaloryfery wydatnie przyczyniają się do wysuszenia skóry. Możemy jednak stosować dietę, dzięki której nasza skóra będzie w dobrej kondycji. W naszych jadłospisach powinny znaleźć się warzywa i owoce (awokado!), dobrej jakości oleje, tłuste ryby, herbatki ziołowe i owocowe. Skąd ten „dobry tłuszcz”? Otóż kwasy omega-3 i omega-6 ograniczają utratę wody z komórek skóry. Jeśli nie lubimy pić wody, dodawajmy do niej cytrusy – pomarańcza, cytryna czy limonka zmienią zwykłą wodę mineralną w lemoniadę (warto dodać do niej także liście mięty). Witamina C także ma dobroczynny wpływa na skórę. Uważajmy jednak na napoje gazowane i dosładzane – te skórze nie służą. Bez obaw pijmy za to soki warzywne i owocowe przyrządzane w domu.

Nawilżanie twarzy nie może ograniczać się do używania kremów i maseczek. Żeby nasza skóra była jędrna i dobrze nawodniona, potrzeba synergicznych działań. Pamiętajmy też, że skóra wraz z wiekiem staje coraz cieńsza i delikatniejsza, łatwiej się odwadnia i nie zawsze udaje nam się ten proces przyhamować. Naturalny proces starzenia się skóry nie będzie gwałtowny, jeśli będziemy o siebie dbać przez całe życie – czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci 😉

Nawilżanie skóry powinno być takim samym rutynowym zabiegiem, jak codzienna toaleta.