Domowe sposoby na przeziębienie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Ich skuteczność potwierdzana jest i przez pokolenie naszych babć, i mam i przez nas samych. O ile jednak babcie i mamy mają czas na przygotowanie syropu z cebuli czy masła czosnkowego, o tyle my – raczej nie. Nie zmienia to faktu, że naturalne sposoby na przeziębienie, naturalny syrop na kaszel czy naturalne metody spędzania gorączki zawsze cenimy wysoko, po leki z apteki sięgając w ostateczności. Słowo „naturalny” działa jak magnesss…

Czy na aptecznych półkach także znajdziemy leki naturalne?

Tak, oczywiście. Trzeba tylko odczarować słowo „naturalny”. W domowych warunkach przygotowujemy niewielkie ilości syropu na kaszel i prędko go zużywamy. Preparaty apteczne mają dłuższy termin ważności, ale to przecież nic dziwnego – dobry naturalny syrop na kaszel produkowany na masową skalę musi zawierać odpowiednie konserwanty. Nie zmienia to jednak faktu, że substancja czynna – wyciąg z ziół czy innych roślin – pozostaje taki sam, jak w naszym domowym syropie.

Czy leki naturalne zastępują antybiotyki?

Nie, oczywiście że nie, ale mogą sprawić, że uniknie się antybiotykoterapii. Odpowiednio wcześnie podany naturalny syrop na kaszel może spowolnić rozwój infekcji i zmobilizować siły obronne organizmu. Pomyślny rozwój infekcji wirusowej oznacza, że nie rozwinie się infekcja bakteryjna i nie będzie trzeba sięgać po antybiotyki. Sięgać po nie należy wyłącznie w razie konieczności – nigdy na zapas. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może doprowadzić do sytuacji, w której nasz organizm przestanie reagować na antybiotyki, kiedy będą mu niezbędne.

syrop naturalny na kaszel

Czy naturalny syrop na kaszel jest na receptę?

Preparaty, które określane są jako „dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego” nabywać można bez recepty. Nie oznacza to jednak, że można ich używać bez opamiętania – czytaj: nadużywać. Zawsze trzeba przeczytać ulotkę i stosować się do zawartych w niej zaleceń. Polacy słyną z przodowania w niechlubnych rankingach: nadużywają leków i suplementów diety. Naturalny syrop na kaszel to nie jest herbata z sokiem malinowym!