Oczywiście najlepsze dla dziecka, ale jak stwierdzić, które jest najlepsze? Wybór na sklepowych półkach może przytłoczyć każdego rodzica. Dlatego nie warto kupować w ciemno, żeby metodą prób i błędów znaleźć to właściwe. Dobrze porozmawiać z pediatrą i o przyczynach naszej decyzji co do karmienia mlekiem modyfikowanym, a nie piersią, i o wyborze właściwego mleka. Pod uwagę brać musimy nie tylko wiek malucha, ale także jego stan zdrowia oraz rodzinne obciążenie alergią. Mleko dla noworodka ma inny skład niż mleko dla starszego niemowlęcia, bo zaspokaja inne potrzeby. Stając przed półką z produktami specjalnego przeznaczenia żywieniowego powinniśmy być więc uzbrojeni w rzetelną wiedzę, a nie przesądy i uprzedzenia – że mleko modyfikowane to zło.

Zmiany w schemacie żywienia niemowląt doprowadziły do tego, że mleko krowie przestało być demonizowane i można je podawać dziecku tuż po ukończeniu pierwszego roku życia, ale nie może ono być podstawą diety noworodka ani niemowlęcia. Mleko dla niemowląt nie bez powodu jest modyfikowane: układ pokarmowy noworodka i niemowlęcia nie jest w stanie trawić i przyswajać mleka krowiego.

Co ulega modyfikacji w mleku krowim?

  • ilość i skład białka
  • ilość tłuszczu (część zastępuje się tłuszczem roślinnym)
  • zawartość sodu, potasu i chloru
  • zawartość laktozy
  • proporcje wapnia do sodu

Mleko modyfikowane wzbogaca się o witaminy A, E, C, D, K oraz L-karnitynę, inozytol, cholinę, nukleotydy, LCPUFA, probiotyki Bifidus.

Przyznacie, że modyfikacje są znaczne i nie jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić, który skład mleka będzie najlepszy dla naszego dziecka. A przecież w grę wchodzą jeszcze mieszanki do zadań specjalnych, czyli te dla maluchów obciążonych skazą białkową czy innymi nietolerancjami pokarmowymi.

jakie mleko dla niemowlaka

Odpowiedź na pytanie jakie mleko modyfikowane wybrać tylko pozornie jest łatwa. Rozmowa z pediatrą, który zna nasze dziecko oraz nasz tryb życia to najlepsze, co możemy zrobić, żeby świadomie podjąć decyzję. Pamiętajmy też, że maluch nie od razu musi zaakceptować nasz wybór – dajmy mu czas na przyzwyczajenie się do nowego smaku.