Już o pierwsze miesiączce krążą legendy: że bardzo bolesna, że żyć się odechciewa i nie ma na to sposobu. Tymczasem coraz więcej dziewcząt przeżywa ten pierwszy raz bez żadnych fajerwerków. Niestety zdarzają się jeszcze młode damy, które pierwsze krwawienie miesiączkowe po prostu zaskakuje – nie wiedzą, co się z nimi dzieje. Jest to wina fatalnej edukacji seksualnej oraz nieumiejętności rodziców, którzy niejednokrotnie traktują całą sferę cielesności jako tabu. Na szczęście są i tacy rodzice, którzy o „tych sprawach” rozmawiają z dziećmi zupełnie otwarcie i przygotowują dzieci do dorosłego życia nieobciążonego wstydem, traumami i brakiem pewności siebie. Nieuświadomiona dziewczynka, u której pojawią się pierwsze bóle miesiączkowe musi być przerażona! Bóle, skurcze, krwawienie – jeśli nie zna się fizjologii własnego ciała, musi to być doświadczenie nie do pozazdroszczenia. Warto więc nie cedować edukacji seksualnej na szkołę i rozmawiać z córkami o wszystkim, co dzieje się w ich dojrzewających ciałach. Bóle miesiączkowe nie powinny być powodem strachu o swoje zdrowie i życie – to przecież sprawa naturalna, z którą dodatkowo łatwo można sobie poradzić.

bóle miesiączkowe

Jak złagodzić bóle miesiączkowe

Bóle miesiączkowe są na tyle specyficzne, z wraz z upływem czasu każda kobieta uczy się je rozpoznawać i łagodzić. Nie ma zasady, zgodnie z którą miesiączki muszą być bolesne. Jednak prędzej czy później każda z nas doświadczy nieprzyjemnych doznać w dole brzucha. Warto wiedzieć, że można łagodzić je na wiele sposobów.

  1. TERMOFOR ciepłe okłady zawsze pomagają złagodzić ból i skurcze. Jeśli nie mamy termoforu, wystarczy żelowy okład rozgrzewający (do kupienia w aptece) albo butelka z ciepłą wodą.
  2. CIEPŁA KĄPIEL ciepła, ale nie gorąca, bo może ci się zrobić słabo, a krwawienie się nasili
  3. YOGA oraz inne ćwiczenia rozciągające. Im bardziej jesteś wysportowana, tym mniejsze bóle miesiączkowe.
  4. LEKI traktuj je jak ostateczność i nie nadużywaj. Nie ma osobnych medykamentów na ból miesiączkowy – możesz sięgnąć po każdy lek przeciwbólowy i znaleźć taki, który ci służy

termofor

Obok bólów w dole brzucha, podczas miesiączki męczą kobiety bóle krzyża, bóle głowy, problemy trawienne czy kołatania serca. Choć są to objawy mało przyjemne i w połączeniu z ogólnym kiepskim samopoczuciem potrafią skutecznie obrzydzić życie, warto poznać swój organizm na tyle, żeby nie budziły niepokoju. Każda kobieta jest w stanie zaobserwować u siebie zestaw charakterystycznych objawów zwiastujących zbliżająca się miesiączkę. Już sama wiedza dotycząca ich etiologii eliminuje lęk, że dzieje się coś złego. Znając swój cykl i towarzyszące mu objawy somatyczne można zaplanować różne wydarzenia w swoim życiu tak, żeby nie przypadały akurat na czas, w którym jedyne na co ma się ochotę, to zakopanie się pod kocem i towarzystwo termofora.

Jeśli bólom miesiączkowym towarzyszy niepokój i poirytowanie, dobrze zażywać ziołowe pastylki uspokajające albo popijać herbatę z melisy. Jeśli to tylko możliwe – zwolnić tempo życia.

Ból w przebiegu endometriozy

Czasem ból jest tak silny, że wyłącza nas z codziennego funkcjonowania. Bywa, że bolesne miesiączki ustępują dopiero po urodzeniu dziecka, ale może być i tak, że to efekt choroby – endometriozy – i wtedy sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Bolesne miesiączki wiążą się wtedy z faktem, że  śluzówka wyścielająca macicę migruje i wrasta w inne organy, np. jelita. Bez względu na swoją lokalizację krwawi tak samo jak śluzówka macicy. Leczenie endometriozy jest długotrwałe i nie zawsze skuteczne. Najważniejsze jednak, żeby uzyskać diagnozę, można bowiem latami biegać od lekarza do lekarza i wciąż słyszeć, że nic nam nie jest, a boli, bo musi boleć. Sposoby na ból miesiączkowy istnieją – na każdy, nawet ten będący wynikiem choroby. Endometrioza trudno poddaje się leczeniu hormonalnemu ale już leczenie operacyjne często przynosi dobre efekty.

łagodzenie bólu misiączkowego

Nie nadużywaj!

Kobiety mają tendencję do nadużywania leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Warto pamiętać, że nie jest to korzystne dla organizmu. Często jest też po prostu niebezpieczne, bo kiedy boli, nie zwraca się uwagi na skład leku, na substancję czynną, a jedynie na nazwę handlową. Łatwo można więc przedawkować medykamenty. Kolejna niebezpieczna tendencja to uwalnianie do sprzedaży bez recepty silnych środków, które jeszcze do niedawna stosowane były wyłącznie w szpitalach – jak ketonal. Ponieważ ich działanie jest szybkie i długotrwałe, kobiety nie zwracają uwagi na skutki uboczne. Tymczasem nadużywanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych może skutkować zatruciem albo uszkodzeniem wątroby.

jak łagodzić ból miesiączkowy

Oczywiście łatwo udzielać rad, kiedy samemu nie ma się kłopotów z bolesnym miesiączkowaniem. Ból taki może mieć bowiem naprawdę duże nasilenie i całkowicie wyłączać z codziennego funkcjonowania. O ile w szkole na lekcji wychowania fizycznego można wtedy zgłosić niedysponowanie, o tyle w pracy nie ma się żadnej taryfy ulgowej. Tym bardziej warto więc od pierwszej miesiączki uczyć dziewczynki w jaki sposób łagodzić bóle miesiączkowe i jak dobrze siebie traktować w te trudne dni.