Kiedy zauważymy, że nasza fryzura się zaczyna się wyraźnie przerzedzać, rano znajdujemy pełno włosów na poduszce lub dostrzegamy ich cofanie, czas udać się po pomoc do specjalisty: dermatologa lub trychologa. Dlaczego? Być może właśnie zaczyna się u nas łysienie androgenowe.

Łysienie androgenowe – co to jest?

Pojęcie to oznacza utratę znacznej ilości włosów, u której podstaw znajdują się zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej. Nie jest to jedynie kwestia estetyki, ale poważne zjawisko chorobowe. Ze względu na fakt, że w zdecydowanej większości dotyczy ono mężczyzn, często jest nazywane jest również łysieniem typu męskiego.

Jakie są przyczyny łysienia androgenowego?

Zmiany hormonalne stanowią główne tło łysienia androgenowego.

Najczęściej winą za pojawienie się tego stanu obarczane są zaburzenia na tle hormonalnym. U kobiet łysienie androgenowe najczęściej pojawia się w okresie menopauzy, ale mogą je też wywołać takie stany chorobowe, jak np. zespół Cushinga, guzy nadnerczy czy zespół wielotorbielowatych jajników. W przypadku mężczyzn ma związek z wystąpieniem nadwrażliwości na dihydrotestosteron, czyli wysoce aktywną formę testosteronu. Specjaliści twierdzą również, że to wypadanie włosów ma genetyczne podłoże, a konkretnie przekazywana nadwrażliwość na androgeny. Dodatkowo w przypadku łysienia typu męskiego ryzyko jego wystąpienia wzrasta, jeśli choroba występowała wcześniej u ojca lub dziadka ze strony matki.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe?

Objawy, które towarzyszą temu typowi łysienia, są związane z płcią. U kobiet charakterystycznym symptomem staje się przerzedzanie włosów w okolicy przedziałku. Samo łysienie ma charakter bardziej rozproszony, co powoduje, że nie jest ono tak bardzo wyraźne. U mężczyzn z kolei najpierw pojawia się łysienie skroniowe, czyli wyraźne cofanie linii włosów w okolicy skroni i czoła. Później mogą oni dostrzec wyraźną utratę włosów na czubku głowy.

Jak sobie z nim radzić?

Specjalistyczne szampony przeciwko wypadaniu włosów, to nasz sprzymierzeniec w walce z łysieniem.

Przede wszystkim lepiej unikać domowych porad na łysienie, jakie możemy znaleźć w sieci. Nie wszystkie mogą okazać się dla nas bezpieczne. Po drugie – doraźnie możemy sięgnąć po specjalne szampony przeciw wypadaniu włosów, które, mimo że nie usuną całkowicie problemu, mogą zahamować proces ich utraty. Warto też zadbać o właściwą dietę. Z naszego menu powinniśmy wyeliminować cukier, białą mąkę oraz zbyt dużą ilość kawy, a zastąpić je surowymi warzywami (głównie zielonymi i liściastymi) oraz produktami pełnoziarnistymi. Jeśli chodzi o to, jak leczyć łysienie skroniowe, najlepiej jeśli doborem odpowiedniej metody zajmie się specjalista. Przykładowe sposoby leczenia zostały opisane między innymi TUTAJ.

Podsumowując, jeśli rozpoznamy u siebie łysienie androgenowe, natychmiast musimy zacząć szukać fachowej pomocy. Nie robiąc nic lub działając na własną rękę, możemy sobie tylko zaszkodzić. Pamiętajmy, że włosy to bardzo delikatne struktury, a każdy problem z nimi związany wymaga indywidualnego traktowania.