Lato w pełni. Korzystamy z pięknej słonecznej pogody, często zapominając o nakryciu głowy. Wyjątek robimy jedynie dla najmłodszych dzieci: rzadko spotkać można malucha, który w pełnym słońcu baraszkuje bez czapki z daszkiem albo filuternego kapelusika. Tymczasem nie ma lepszej ochrony przed agresywnym słońcem dla skóry głowy i włosów, niż letnie nakrycie głowy – choćby słomkowy kapelusz. Dlaczego warto zabrać ze sobą na urlop kapelusz albo czapkę z daszkiem?

czapki na lato

  • Letnie nakrycie głowy zabezpiecza przed udarem słonecznym. W godzinach 11.00 – 16.00, kiedy słońce operuje najmocniej, powinny je nosić dzieci, powinni też dorośli.
  • Przewiewny kapelusz ze słomy albo rafii doskonale chroni włosy przed przesuszeniem, by nie rzec: spaleniem. Niektóre panie preferują olejki ochronne do włosów, ale ze względu na fakt, że dają one wrażenie tłustości włosów, nie każda z nas daje się na nie namówić.
  • Szerokie rondo kapelusza zacienia twarz i kark – oba obszary skóry podatne są na szybkie starzenie pod wpływem promieni słonecznych.
  • Czapka z daszkiem to niezbędny ekwipunek malucha, który za nic nie da się namówić na założenie przeciwsłonecznych okularów.
  • Najmłodsze dzieci powinny nosić czapeczkę chroniącą także kark i uszka, o taką:

czapeczka z ochroną karku

Jeśli za nic nie damy się namówić na założenie letniego nakrycia głowy, warto choć trochę zniwelować wpływ temperatury na nasz czerep. Rozwiązaniem może być fantazyjnie zawiązana bandana.

Ochrona głowy przed temperaturą i działaniem promieniowania UV szczególnie istotna jest także, kiedy jesteśmy na wodzie – woda odbija promienie słońca i choć jest nam chłodniej niż na lądzie, słońce operuje tu agresywniej. Z tego też powodu, żeglując czy choćby pływając na materacu powinniśmy mieć ze sobą także okulary przeciwsłoneczne i krem z maksymalnie wysokim filtrem.

Letnie nakrycia głowy mogą stać się nieodłącznym elementem każdej stylizacji. Trzeba tylko znaleźć na nie sposób: romantyczne kapelusze ze wstążką, wzorzyste chusty w stylu boho, kapelusze panama czy militarne czapki z daszkiem i kaszkiety- jest w czym wybierać.