Radosny i energiczny – tak można opisać psa rasy labrador retriever. Dzięki zrównoważonej osobowości i przyjaznemu usposobieniu jest doskonałym partnerem dla dorosłego, ale także dla dzieci, wręcz idealny dla całych rodzin. Labrador ma jednak konkretne potrzeby żywieniowe oraz te związane z aktywnością, które warto zaspokoić, aby zyskać zdrowego i pełnego sił towarzysza zabaw na długie lata.

Labradory to pełne energii psy, dobrze tolerujące towarzystwo dzieci oraz innych zwierząt, w tym kotów. Jednak wymagają odpowiedniej ilości ruchu, szkolenia, a także prowadzenia zbilansowanej diety, dzięki którym zachowają szczupłą sylwetkę i dobre samopoczucie. W żywieniu warto stosować karmy dla psa dostosowane do większych ras, ponieważ średnia waga psów wynosi od 25 do 30 kilogramów.

Wygląd i charakter labradora

Labrador jest dobrze zbudowany i dość masywny: szeroka klatka piersiowa, mocne kończyny, gruby ogon i szeroka głowa. Włos labradora jest zbity, twardy i krótki, a okrywa włosowa tak gęsta, że doskonale chroni psa przed zimnem i wilgocią. Skóra produkuje więcej sebum niż u innych ras, dzięki czemu pokrywa sierściowa staje się nieprzemakalna, a woda swobodnie z jej spływa, przez co labradory nie mają problemów z wodą i pływaniem, są wręcz stworzone do pracy w wodzie i aportowania.

Z charakteru pies jest niezwykle łagodny i spokojny, nawet obcy wchodzący do domu może nie wzbudzić w nim agresji, a nagły dźwięk, jak huk petard, nie wystraszy. Co ciekawe, labrador potrafi rozróżnić aż 500 tysięcy zapachów (człowiek ok. 4 tysiące), dzięki czemu jest niezastąpiony w trakcie rozmaitych akcji poszukiwawczych. Jest nieoceniony jako pies pomagający osobom niepełnosprawnym, przewodnik osób niewidomych oraz w dogoterapii (we Francji ponad 50% wszystkich psów-przewodników to właśnie labradory).

Żywienie labradorów

Labradory mają skłonność do otyłości, głównie za sprawą niepohamowanej żarłoczności, przy tym przejawiają średnie ryzyko do wystąpienia skrętu żołądka. Oprócz odpowiednio zbilansowanej diety należy im zapewnić dużo ruchu – bez tego istnieje ryzyko, że mogą stać się nadpobudliwe lub cierpieć na poważne choroby stawów.

Za najwyższy wskaźnik otyłości u psów odpowiada mutacja genu regulującego uczucie głodu. Dlatego specjaliści zalecają wprowadzenie małych, a częstych posiłków i całkowitą rezygnację ze smakołyków między posiłkami – dopuszczalne są tylko w trakcie szkolenia jako nagroda i powinny być wpisane w bilans dnia. Należy również skonsultować się z lekarzem, który wskaże, która sucha karma dla psów będzie dla labradora idealna pod kątem zawartości składników odżywczych i mineralnych. Do tego psu powinno się podawać preparaty witaminowo-mineralne chroniące stawy.

Niektóre karmy obecne na rynku dostosowane są do wszystkich ras. Przykładem jest pełnoporcjowa karma BEYOND® marki PURINA®, której opis i skład znajdziesz tu: https://www.purina.pl/psy/beyond/. Na pierwszym miejscu w składzie karmy znajdują się składniki pochodzenia zwierzęcego jak jagnięcina, kurczak lub łosoś, a cała receptura powstała zgodnie z ponad 50 aktami prawnymi regulującymi wytwarzanie karm dla psów oraz zgodnie z zaleceniami Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Karm dla Zwierząt Towarzyszących (FEDIAF).

Poznaj zdanie eksperta, jak należy żywić psa i dlaczego dobór właściwej karmy dla psa jest tak ważny: https://www.purina.pl/psy/beyond/dlaczego-beyond/zywienie.

Przytulanie i głaskanie psa jest niezwykle odprężające, a na zabawie z labradorem może skorzystać nie tylko pies, ale i domownicy. Aby pies jednak zachował energię i stał się przyjacielem na lata, należy bezwzględnie przestrzegać rad żywnościowych, stosować tylko odpowiednie karmy dla psów, a przede wszystkim zapewnić labradorowi wymagany ruch i jeszcze więcej miłości. Na pewno wtedy odwdzięczy się tym samym!