Kobietom w ciąży nieustannie przypomina się, co jest dla nich dobre, a co złe. Wiele przyszłych mam irytuje taka postawa znajomych, a co dopiero – obcych, którzy roszczą sobie prawo do upominania, przypominania czy wręcz nakazywania określonych zachowań. Wśród wielu przesądów i głupich pomysłów pojawiaj się jednak uwagi słuszne i rzeczowe. Jak choćby ta, że kwas foliowy w ciąży oddaje nieocenione usługi i każda przyszła mama powinna go zażywać, aby uniknąć komplikacji związanych z niedorozwojem cewy nerwowej u dziecka. Kwas foliowy trzeba dostarczać nie tylko stosując zbilansowaną dietę, ale także w postaci suplementów – najlepiej tabletek.

kwas foliowy w ciąży

Na etapie planów

Specjaliści są zdania, że suplementację warto rozpocząć jeszcze przed zajściem w ciążę – na etapie jej planowania. Ba, nawet jeśli ciąży się nie planuje, ale bierze się pod uwagę możliwość zajścia, warto zażywać kwas foliowy, aby organizm zgromadził jego stosowną ilość.

Kwas foliowy występuje w podrobach, orzechach, soi. Stałe utrzymywanie diety gwarantującej dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości tej witaminy z grupy B jest trudne, by nie rzec – niewykonalne. Kwas foliowy w ciąży podawany mamie w stosownych ilościach chroni też dziecko przed niedowagą. Zbyt niska waga urodzeniowa miewa wiele przyczyn, a niedobór kwasu foliowego jest jedną z nich.

Urodzenie dziecka z wadą cewy nerwowej – także w najbliższej rodzinie – to przesłanka, by w kolejnej ciąży być pod stałą obserwacją lekarza i zażywać stosownie większe dawki kwasu foliowego.

kwas foliowy

Dla równowagi psychicznej

Kwas foliowy bierze też udział w powstawaniu związków chemicznych odpowiedzialnych za dobre samopoczucie psychiczne przyszłej mamy. Jego niedobór może indukować stany depresyjne. Równowaga emocjonalna i psychiczny dobrostan kobiety w ciąży są na tyle ważne, że warto zadbać o odpowiednią podaż kwasu foliowego.

Jak widać, kwas foliowy w ciąży zażywać warto i dla dobra dziecka, i dla własnego poczucia komfortu. Jedna malutka pigułka może sprawić, że przeżyjemy czas ciąży bez stresów, lęków i zbędnego dyskomfortu psychicznego.