Wbrew swojej poetyckiej nazwie – rosacea to nic innego jak „kwiatki róży” – trądzik różowaty jest dla chorych paskudnym utrapieniem. To przewlekła choroba skóry, z którą bardzo trudno walczyć. Najczęściej pojawia się u osób dorosłych pomiędzy 30 a 50 rokiem życia, przynosząc ze sobą przykre wspomnienia trądziku młodzieńczego, o którym usiłowało się na dobre zapomnieć.

„Zakwitająca” na czerwono cała twarz lub poszczególne jej  partie a także spojówki oczu to nie tylko problem natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Zaczerwienienie wiąże się bowiem z pojawianiem się stanów zapalnych, które okresowo pojawiają się i znikają. Te stany zapalne mogą prowadzić do rozwoju nieodwracalnej guzowatości nosa, której leczenie wymaga np. użycia lasera. Mniej agresywny przebieg trądziku wiąże się z nadwrażliwością i nadmiernym rozszerzaniem się naczyń krwionośnych twarzy i pojawianiem się rumienia. Dobry krem na trądzik różowaty pomaga nieco opanować te objawy.

krem na trądzik różowaty

Jak w każdej chorobie przewlekłej, tak i w trądziku różowatym notujemy całą gamę wyzwalaczy przyczyniających się do zaostrzenia stanu skóry. Zalicza się do nich: wysiłek fizyczny, spożywanie nadmiernie ostrych pokarmów, stres. Nie zawsze jesteśmy w stanie w porę zareagować i wycofać się z sytuacji, które są dla nas nadmiernie stresujące emocjonalnie, choć już nad tym, co jemy zapanować się da. Bez względu na to, co wyzwala reakcje skóry oraz na stadium choroby, warto mieć do dyspozycji krem na trądzik różowaty.

trądzik różowaty

Preparaty do stosowania miejscowego przeciwdziałają powstawaniu stanów zapalnych oraz łagodzą rumień. Mają także działanie przeciwpasożytnicze, żeby żadne bytujące na skórze drobnoustroje nie zaostrzały stanów zapalnych. Jednym z najważniejszych zadań dobrego kremu na trądzik różowaty jest też obkurczanie naczyń krwionośnych.

W przypadku bardziej zaawansowanego stadium choroby sam krem nie wystarczy. Konieczne jest zażywanie leków ogólnoustrojowych, często antybiotyków oraz pochodnych witaminy A.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym wymaga żelaznej dyscypliny i prowadzenia stabilnego trybu życia. Dobry krem na trądzik różowaty znacznie ułatwia osiągniecie stanu remisji i utrzymywanie najkłopotliwszych objawów w ryzach.