W wychowaniu psa nie chodzi wyłącznie o tresurę – choć w przypadku zwierząt słowo „tresura” jest jak najbardziej adekwatne – rozumianą jako warunkowanie przy pomocy kar i nagród, ale przede wszystkim o zbudowanie relacji, zadzierzgnięcie więzi, która będzie skutkowała wyznaczeniem i respektowaniem granic.

Motywuj i dbaj o zdrowie

Z dziećmi możemy rozmawiać, objaśniać im świat i rządzące nim zasady. To rozmowa jest narzędziem budowania relacji i stawiania granic. W przypadku zwierząt rozmowę zastępują np. komendy dla psa, reagowania na które musimy naszego pupila nauczyć. To kwestia bezpieczeństwa psa, pana oraz osób postronnych. Podobnie jak w rozmowie z dzieckiem, w wychowaniu psa liczy się także ton naszego głosu oraz okazywanie emocji – najlepiej tych pozytywnych. Skupiony na nauce pies wymaga oczywiście nagradzania i motywowania. Oprócz naszej życzliwej obecności czy pieszczot warto mieć dla pupila smakołyki. Ale uwaga: tak jak dzieciom serwujemy wyłącznie zdrowe przekąski, tak i psu nie podajemy byle czego. Żaden z członków rodziny nie powinien być narażony na kłopoty zdrowotne wynikające ze złej diety.

komendy dla psa

Stosownie do potrzeb

Suche karmy dla psów możemy traktować nie tylko jako pełnowartościowe posiłki, ale także jako chrupki do nagradzania psa podczas intensywnego treningu. Garść ulubionych granulek zmotywuje każdego łakomczucha, a my będziemy mieli gwarancję, że nasz pies dostaje do pojadania karmę dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb. To przecież także od składu posiłków głównych i przekąsek zależy zdolność koncentracji zwierzęcia, które w czasie nauki nie powinno być ani nadmiernie pobudzone, ani ospałe. Dobrze zbilansowane suche karmy gwarantują, że pies jest maksymalnie skoncentrowany, odporny na stres, łatwo zapamiętuje komendy.

karma sucha dla psa

Pamiętajmy, że budowanie relacji z domowym czworonogiem to inwestycja długoterminowa. Pies powinien być nie tylko posłuszny, ale i mieć poczucie bezpieczeństwa a także wiedzieć, kto jest przywódcą stada. Z drugiej strony musi też respektować nasze granice: jeśli zabraniamy spania na kanapie czy żebrania o resztki z obiadu, nie ma prawa się naprzykrzać. Komendy dla psa są jak drogowskazy, dzięki którym nasza codzienność będzie dobrze zorganizowana.