Od czasu do czasu każdy z nas otrzymuje od instytucji, w której gromadzi składki na emeryturę większość naszych rodaków, listy z informacjami na temat prognozowanych świadczeń. Nie wiem jak was, ale mnie ta korespondencja spędza sen z powiek. Nie mam pojęcia jaki jest sens w straszeniu ludzi. Jeśli nie zarabia się kokosów, nie ma etatu i nie pracuje od kołyski po grób, szanse na sensowną emeryturę są minimalne. W pokoleniu naszych rodziców czy dziadków ludzie pracowali przez całe życie w jednym miejscu, związani  z pracodawcą umową o pracę na czas nieokreślony. Większość moich znajomych etatu nie ma, zarobkuje w kilku źródłach i gdyby im zdrowy rozsądek oraz kalkulator emerytalny nie podpowiadały trafnych ekonomicznie rozwiązań, pewnie biliby się o rezerwację co lepszych miejscówek pod mostem.

IKE

Indywidualne Konto Emerytalne

Zakładanie indywidualnych kont emerytalnych jest więc na porządku dziennym. IKE to możliwość gromadzenia dodatkowych środków na zabezpieczenie swojej przyszłości. To także jedna z nielicznych w Polsce możliwości oszczędzania bez 19% podatku od zysków.  To wreszcie pełna swoboda dysponowania środkami nawet przed przejściem na emeryturę.

Ponieważ wielu z nas stoi na stanowisku, że oszczędzanie opłaca się wyłącznie wówczas, gdy odkładamy duże kwoty, spieszę donieść, że najważniejsza nie jest wielkość, a regularność wpłat. Maksymalny, roczny limit wpłat na IKE co roku ustalany jest w innej kwocie – w 2018 r. wynosi 13 329 zł.

kalkulator emerytalny

Wykorzystując kalkulator emerytalny możemy podjąć decyzję co do wysokości miesięcznych składek. Każda kwota ma znaczenie. Najczęściej zaczynamy oszczędzać, co miesiąc wpłacając na IKE 100 złotych. Ale są oczywiście ludzie, którzy wybierają kwotę wyższą – tak czy siak limit wpłat rocznych jest dla obu grup ten sam.

Odkładanie pieniędzy na przyszłą emeryturę jest coraz trudniejsze ze względu na ciągłe zmiany w prawie. I właśnie dlatego warto mieć swoje indywidualne konto, o gromadzeniu środków na którym decydujemy wyłącznie my sami. Kalkulator emerytalny znacznie ułatwia podjęcie decyzji – w końcu działamy wyłącznie na własną korzyść.