Kiedy po spacerze okaże się, że w naszą skórę wkręcił się kleszcz, najlepsze, co możemy zrobić, to zachować zimną krew i spokojnie go wyjąć. Wyjmowanie kleszcza wymaga pewnej ręki, panika nie wchodzi więc w rachubę. Pamiętajmy, że im krócej kleszcz przebywa w naszym ciele, tym mniejsze ryzyko, że zaaplikuje nam patogeny mogące skutkować chorobą. Dlatego mimo używania repelentów, po każdym spacerze koniecznie trzeba przyjrzeć się swojemu ciału oraz obejrzeć dzieci – kleszcze wbijają się nie tylko w miejsca oczywiste jak zgięcia łokci, kolan czy brzuch, ale potrafią wejść w jądro, pod włosy, miedzy place stóp. Jeśli nasze oględziny będą pobieżne, możemy przegapić nieproszonego gościa.

Dobrze przyjąć zasadę, że na dłuższe wycieczki zabieramy ze sobą sprawdzony przyrząd do wyjmowania kleszczy. Kiedy w trasie zauważymy wkręcającego się w skórę pajęczaka, będzie go można wyjąć jeszcze zanim wkręci się na dobre.

LASSO

Lasso do wyjmowania kleszczy jest bardzo wygodne i łatwe do zdezynfekowania. Z powodzeniem zmieści się nawet w najmniejszej apteczce. Posługiwanie się lassem to kwestia wprawy, ale poradzi sobie z nim nawet spanikowana mama malucha. Jeśli nie mamy lassa, można usunąć kleszcza zwykłą nitką. Oczywiście sposób postępowania trzeba podpatrzyć na jakimś internetowym filmiku, żeby nasze ruchy były pewne i płynne.

Pętelka lassa jest wysuwana i jest w stanie uchwycić zarówno małego, ledwie widocznego pajęczaka, jak i większego, który zdążył już posilić się krwią.

ŁAPKA

O tym jak usunąć kleszcza przy pomocy kleszczołapki wiedzą najlepiej posiadacze psów i kotów. To sprzęt prosty jak budowa cepa i idealnie nadający się do wyciągania pajęczaków większych, długo już przebywających w skórze. Jednak w zestawie znajdziemy dwie łapki – mniejszą i większą – które przydać się mogą także podczas usuwania kleszcza ze skóry człowieka.

Pamiętajmy, że niemiła pamiątka z wycieczki musi zostać usunięta a potem zniszczona, zmiażdżona, zgnieciona. Jeśli spuścimy z wodą żywego kleszcza, może on przetrwać i jeszcze raz wkręcić się w czyjąś skórę.