Jak co roku przedwiośnie uprzykrza nam grypa. Nie sposób pomylić ją ze zwykłą infekcją wirusową. Wirus grypy atakuje nagle: pojawia się bardzo wysoka gorączka, silny ból głowy oraz bóle mięśniowe (boli nas całe ciało), często także suchy gwałtowny kaszel. Jeśli lekarz pierwszego kontaktu ma wątpliwości, czy ma do czynienia z grypą, może na poczekaniu wykonać test – wymaz ze śliny pacjenta. W ciągu kilku minut dowie się, czy istnieje konieczność podania celowanych leków przeciw wirusowi grypy, czy wystarczy poprzestać na zwykłym leczeniu objawowym.

Wirus, a właściwie wirusy, grypy to podstępne bestie.

grypa

Grypa typu A

Powodują ją wirusy, które szybko i często mutują. Atakują ludzi i zwierzęta. Do grupy A należy wirus H1N1 czyli wirus grypy świńskiej oraz H5N1 czyli grypy ptasiej. Wirusy typu A uszkadzają nabłonek górnych dróg oddechowych i tam właśnie dokonują replikacji, czyli mnożą się na potęgę. To właśnie ten rodzaj wirusa odpowiada za epidemie i pandemie. Grypę typu A trzeba koniecznie doleczyć do końca, żeby nie narażać się na powikłania – zapalenie stawów, mięśnia sercowego, płuc. Nasilone objawy grypy – wysoka temperatura, suchy kaszel, silne bóle głowy, mięśni i stawów – utrzymują się około 5 dni. Powinniśmy wtedy leżeć w łóżku, przyjmować leki obniżające gorączkę, jeśli trzeba – także specjalne leki na grypę, dużo pić i spać. Nie należy narażać organizmu na dodatkowe przeciążenia, a domowników na zarażenie.

Grypa typu B

Wirus grypy typu B nie jest sezonowy i uchodzi za mniej groźny i mniej skłonny do mutacji. Za to do listy objawów, które wywołuje doliczyć należy nudności, wymioty i bóle brzucha oraz zawroty głowy. Częste mycie rąk, kiedy znajdujemy się w dużych skupiskach ludzi, jest jednym z elementów profilaktyki przeciwgrypowej – pamiętajmy o tym!

Najlepszym sposobem na uchronienie się przed złapaniem grypy albo chociaż jej gwałtownym przebiegiem, jest coroczne szczepienie się. Szczepionki są co rok  „aktualizowane” – można powiedzieć, że starają się mutować tak szybko, jak wirus grypy.

 

rodzaje grypy