Samochód jako wakacyjny środek transportu coraz częściej przegrywa z samolotem. Nie jest jednak tak, że w ogóle już z niego korzystamy. Część z nas panicznie boi się latać, część woli zawsze być mobilna i ma opór przed pożyczaniem samochodu a jeszcze inni po prostu muszą do samochodu upakować dzieci oraz mnóstwo rzeczy, które zawsze ze sobą ciągniemy, podróżując z maluchami. Długie podróże samochodem są męczące i trzeba rozbijać je na etapy. Musimy więc zadbać o noclegi, parkingi i drugiego kierowcę, który zmieni nas w trasie. Kiedy zastanawiamy się gdzie jechać na wakacje i wiemy już, że podróżować będziemy samochodem, dobrze wybrać takie rejony, w które jesteśmy w stanie dojechać jadąc jednorazowo nie więcej niż 10 godzin. Wtedy nie ma konieczności zatrzymywania się na nocleg. Jeśli marzy nam się objazdówka po całej Europie, siatka noclegów i postojów musi być wcześniej zaplanowana – zwłaszcza, jeśli jedziemy z dziećmi. Wakacje samochodem to nieco więcej zachodu niż w przypadku lotu, ale jeśli tak wybraliśmy, idźmy za ciosem.

gdzie jechać na wakacje

Wakacje na czterech kółkach

W podróży samochód stanowi nasz drugi dom. Warto więc zawczasu opanować całą logistykę takiego wyjazdu i pamiętać, że:

  • Przed wyjazdem auto musi być poddane przeglądowi, musimy też zaopatrzyć się – jeśli mamy braki – w standardową apteczkę samochodową, gaśnicę, kamizelki odblaskowe, trójkąt ostrzegawczy oraz inne niezbędne elementy wyposażenia samochodu wskazywane w przepisach krajów, przez które będziemy przejeżdżać.
  • Orientacja w temacie płatnych autostrad – winiety czy bramki, sposoby płatności, drogi alternatywne – znacznie ułatwi nam decyzję co do przebiegu trasy.
  • W podróży samochód narażony jest na duży bałagan. Pakowanie powinno więc być perfekcyjnie przemyślane. Wszelkie bagaże podręczne oraz dziecięce przydasie nie mają prawa walać się luzem po aucie, bo stanowią realne zagrożenie podczas nagłego hamowania czy kolizji.
  • Jeśli zabieramy prowiant na drogę ze sobą, przygotujmy pojedyncze porcje do zjadania na raz oraz wodę niegazowaną – to ułatwi utrzymanie porządku i zapobiegnie kłopotom, kiedy picie się rozleje.
  • Warto zaopatrzyć się w rolety samochodowe, zwłaszcza jeśli jedziemy na południe Europy oraz – dla równowagi – w ciepłe koce. W podróży zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje i warto się na nie ubezpieczyć. Dobrze też mieć na pokładzie specjalne poduszki podróżne, żeby nie sztywniał nam kark i żeby dzieci mogły bezpiecznie drzemać w fotelikach.

wakacje samochodem

Gdzie jechać na wakacje?

Wiemy już jak się zorganizować, teraz zdecydujemy dokąd jedziemy. Jeśli chcecie dzieciakom zaproponować daleką wyprawę, nie żadne podmiejskie wycieczki, ruszcie nad morze – Bałtyk albo Adriatyk. Dojazd do Ustki czasowo zajmie wam tyle samo, co dojazd do Chorwacji. Dla maluchów obie destynacje będą równie fascynujące, ale dla was zapewne atrakcyjniejsza okaże się Chorwacja. Istria osiągalna jest w czasie porównywalnym do Koszalina, a widoki, smaki, zapachy i możliwości – nieporównywalne. Chorwacja to takie bezpieczne miejsce na pierwszą wyprawę z dziećmi. Dużo tu Polaków, autochtoni są bardzo gościnni, temperatury znośne, plaże szerokie, lody smakowite, a widoki nieziemskie. No i mamy w polskiej sieci genialny blog podróżniczy o Chorwacji właśnie – https://crolove.pl/. Jeśli obawiacie się, że taka daleka wyprawa może być trudna do ogarnięcia, bo język, bo ceny, bo przepisy, bo ubezpieczenie, bo-cokolwiek, koniecznie poczytajcie. Ruszycie w drogę bogaci w wiedzę i spokojni. Blog jest stale aktualizowany, nie ma więc ryzyka, że ceny będą nieaktualne a polecane drogi akurat w remoncie – jeśli zacznie się remont, pierwsi się o tym dowiecie właśnie z bloga.

wakacje samochodem

Jeśli mimo wszystko wybierzecie polskie morze, góry bądź Mazury, koniecznie zaglądajcie na https://slowhop.com/pl/. To fantastyczna baza miejsc i tras nieoczywistych. Autorzy strony dokładają starań, żeby polecane pensjonaty i hoteliki były niebanalne, oryginalne, prowadzone przez pasjonatów. Jeśli marzy wam się wypad bez dzieci, na pewno znajdziecie tu mnóstwo romantycznych miejsc, w których naprawdę można się zresetować i wyłączyć. A samochód zostawić na parkingu.

Tanie wakacje

Czy wczasy, na które jedziemy samochodem są tańsze od innych? Tak, mogą być. Wyobraźmy sobie, że nasz samochód to camper – prawdziwy dom na kółkach. Jeśli dobrze opracujemy trasę i plan postojów, dla maluchów będzie to prawdziwe wyzwanie. Jesteśmy niezależni od noclegów, restauracji, toalet – to kusi.

wczasy samochodem

Wyprawa zwykłą osobówką także daje duże możliwości manewru. Możemy zabrać ze sobą żywność, wodę oraz zwierzaka domowego, jeśli tylko właściciel kwatery wyraża na to zgodę. O tym czy wakacje będą tanie, decyduje nie tylko ich realna cena, ale i nasza pomysłowość i gospodarność. Są rzeczy, na których nie warto oszczędzać – zwiedzanie, próbowanie lokalnych potraw czy win. I takie, które z powodzeniem możemy sobie darować, jak wydatki na stacjach benzynowych, kupowanie pamiątek made in china. Pamiętajmy jednak, że każdy wakacyjny budżet powinien uwzględniać także kasę na rozkurz – dzieci niekoniecznie muszą o tym wiedzieć 😉