Alergia to bezlitosny przeciwnik. Jakkolwiek współczesna medycyna potrafi nad nią zapanować w sposób niemal doskonały, człowiek nigdy nie zna dnia ani godziny – objawy uczulenia mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie i znacznie pokrzyżować nam plany. A tak a propos krzyżowania, najgorsze są chyba alergie krzyżowe, zwłaszcza dopóki nie zdamy sobie sprawy z ich istnienia. W każdym razie leki na alergię są coraz doskonalsze, a fakt, że można je kupić bez recepty sprawia, że wszyscy alergicy mogą mieć zawsze przy sobie swój specyfik pierwszego kontaktu.

Bez recepty – nie bez namysłu

Jedną z substancji czynnych, z którymi możemy spotkać się w lekach antyhistaminowych, jest feksofenadyna. Trudna nazwa, prawda, ale substancja skuteczna. Znajdziemy ją np.w popularnej Allegrze, która doskonale pacyfikuje objawy uczulenia na pyłki, kurz, sierść, kosmetyki. Koniec z katarem siennym, łzawieniem oczu, swędzeniem skóry.

leki antyalergiczne bez recepty

Leki łagodzące objawy alergii są coraz doskonalsze i – na szczęście dla alergików – można je kupować bez recepty. Nie oznacza to jednak, że leków takich można używać bez ograniczeń. Wybór konkretnego specyfiku zawsze należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, żeby nie wchodził on w żadne niepożądane reakcje z innymi zażywanymi przez nas medykamentami.

Leki nowej generacji

Choć leki antyhistaminowe kolejnych generacji mają coraz mniej skutków ubocznych, zawsze w grę wchodzi indywidualna tolerancja organizmu. Pamiętajmy, że po ich zażyciu mogą pojawić się senność i zmniejszenie koncentracji uwagi, które uniemożliwią nam prowadzenie samochodu czy obsługę bardziej skomplikowanych urządzeń. Tak, praca na komputerze po zażyciu niektórych leków przeciwalergicznych bez recepty może być trudna…

alergia leki bez recepty

Kiedy ma się kłopoty z alergią, człowiek chwyta się wszystkiego. Nie wolno nam jednak zapominać, że alergicy bardzo powinni uważać na leki – każda nowa substancja wprowadzana do organizmu może być przyczyną kolejnych reakcji uczuleniowych. Feksofenadyna uznawana jest za substancję bezpieczną, ale pamiętajcie: strzeżonego pan Bóg strzeże.

Nowoczesne leki na alergię są bezpieczne i skuteczne pod warunkiem jednak, że zażywamy je zgodnie z sugestiami na ulotce albo z zaleceniami lekarza prowadzącego.