Długie lata obywałam się bez ekspresu do kawy. Ale też kawa nie była wtedy ani napojem pierwszej potrzeby, ani moim ulubionym pobudzaczem. Chodziłam czasem na kawę z przyjaciółmi, ale piłam ją raczej dla towarzystwa. Aż pewnego dnia dostałam mały kompaktowy ekspres ciśnieniowy na kolbę. Od tej pory nie umiem już wyobrazić sobie dnia bez małej czarnej albo dużej białej. Ekspres do kawy okazał się wyjątkowo trafionym prezentem.

Poranny rytuał

ekspress do kawy

Tyle lat budziłam się bez kawy, że pewnie udałoby mi się przeżyć bez jej picia do końca świata i o jeden dzień dłużej. Jednak pojawienie się na kuchennym blacie ekspresu sprawiło, że w moim życiu pojawił się nowy poranny rytuał i bardzo dobrze się stało. Taki rytuał świetnie wpływa na organizację dnia. Nawet jeśli nie mam ochoty wstawać, bo pogoda nie sprzyja, zbyt późno się położyłam, albo zanosi się na ciężki dzień, wizja kawy okazuje się motywująca. Snujący się po kuchni aromat świeżo zaparzonej kawy to jest to. Warto zwlec się z łóżka, żeby po chwili usadzić się znów wygodnie w fotelu z kubkiem kawy i pomału dojść do siebie.

Ekspres do kawy gwarantuje uzyskanie aromatycznego napoju pozbawionego substancji drażniących. Pozostaje czysta przyjemność picia.

Jak dbać o ekspres?

ekspres do kawy

Ekspresy kolbowe wymagają częstego czyszczenia poszczególnych elementów. Trzeba nie tylko dbać o to, żeby po każdym parzeniu opróżnić kolbę z fusów, ale także odkamieniać zbiornik na wodę, przetykać dyszę do spieniania mleka i regularnie myć pojemnik i sitko pełniące funkcję ociekacza pod kolbą. Tylko utrzymywany w czystości ekspres zaparzy kawę mocną i aromatyczną oraz spieni mleko do konsystencji bitej śmietany.

Jeśli nie macie ochoty co dnia wykonywać tych rutynowych czynności, zaopatrzcie się w ekspres na kawowe kapsułki. Mniej przy nim sprzątania, więcej frajdy z elektroniki. Wystarczy wybrać odpowiedni program parzenia i maszyneria sama przyrządzi espresso albo latte. Ważne, żeby picie kawy z ekspresu stało się nawykiem – taka kawa jest zdrowa (antyoksydanty!) i nie drażni żołądka.