Kaszel – suchy czy mokry – to zaraz po katarze, jeden z najbardziej uciążliwych objawów przeziębienia. Zła wiadomość jest taka – że właśnie weszliśmy w okres wzmożonych zachorowań. Trudno więc uniknąć sytuacji, w których kaszel nas nie zaatakuje. Mamy jednak i dobrą informację – istnieją domowe sposoby na kaszel, które naprawdę potrafią sobie z nim poradzić. Są przy tym niedrogie. Łatwo dostępne i nieinwazyjne.

Co może oznaczać kaszel?

źródło: „Poradź mi doktorze” Atlas Zdrowia; Wydawnictwo JEDNOŚĆ; Kielce 2018

Kaszel to odruchowa obronna reakcja organizmu, w której biorą udział przepona, ściana klatki piersiowej i gardła. Ma on na celu pozbycie się wszystkiego, co przeszkadza w swobodnym oddychaniu, czyli duszący dym, kurz, drobinki jedzenia czy ciało obce. Istnieje wiele rodzajów kaszlu. Najczęstsze jego postacie to kaszel:

  • suchy – pojawia się najczęściej w wyniku przeziębienia lub grypy;
  • mokry – zazwyczaj towarzyszy stanom zapalnym dużych i średnich oskrzeli; może też występować na tle alergicznym/uczuleniowym.

Wymienia się ponadto:

  • kaszel napadowy – bardzo męczący, w trakcie którego występuje wysoki dźwięk wdechowy; jest charakterystyczny dla krztuśca;
  • szczekliwy – o charakterystycznym metalicznym dźwięku; to typowy objaw zapalenia krtani i tchawicy;
  • alergiczny – zazwyczaj towarzyszy mu biała plwocina;
  • refluksowy – pojawia się w momencie, gdy kwaśna treść żołądka podrażnia błonę śluzową dróg oddechowych; jego nasilenie następuje, gdy znajdujemy się w pozycji leżącej.

Gdy tylko się pojawią, powinniśmy natychmiast odwiedzić lekarza, by otrzymać diagnozę i rozpocząć zaleconą terapię.

Jak sobie radzić z kaszlem?

źródło: „Poradź mi doktorze” Atlas Zdrowia; Wydawnictwo JEDNOŚĆ; Kielce 2018

Przede wszystkim musimy obserwować swój organizm. Gdy tylko kaszel zamieni się w bardziej ostry lub bolesny, powinniśmy skonsultować swój stan ze specjalistą. Po drugie powinniśmy unikać czynników drażniących – jak dym tytoniowy, duszne pomieszczenia, zanieczyszczenia miejskie. Po trzecie przy kaszlu warto intensywniej nawadniać organizm, dzięki czemu szybciej się go pozbędziemy. Warto też sięgnąć po domowe sposoby na kaszel, które praktykowały jeszcze nasze babcie i mamy.

Domowe sposoby na kaszel – zobacz co naprawdę działa

Wśród najpopularniejszych pierwszeństwo mają domowe zabiegi aromaterapeutyczne takie jak: inhalacje, kadzidełka, kąpiel bądź masaże klatki piersiowej oraz pleców. Polecane olejki to: eukaliptusowy, mentolowy, tymiankowy, cyprysowy i z drzewa sandałowego. Podobną skuteczność wykazują napary z ziół, takich jak np. szanta zwyczajna, kora wiśni, biały bez, tymianek. Osoby dorosłe mogą również sięgnąć po ziołowe nalewki. Przy kaszlu mokrym sprawdza się najlepiej nalewka z tymianku, przy suchym – z lukrecji lub dziewanny. Wśród pozostałych domowych specyfików na kaszel, warto wymienić chociażby: miód – który świetnie sprawdza się przy kaszlu suchym, korzeń prawoślazu – idealny dla kaszlących pociech czy płukanka roztworem solnym. O ich skuteczności oraz sposobach działania opowiada ten artykuł. Dowiecie się też z niego o takich domowych metodach, jak: specjalna mieszanka łagodząca objawy kaszlu – składająca się  z miodu, cynamonu, kurkumy, czarnego pieprzu i sproszkowanego imbiru lub napar z korzenia cykorii – działający wspomagająco przy kaszlu mokrym.

***
Nadal nie jesteście przekonani co do skuteczności tego typu metod? Być może przekona Was fakt, że wiele z opisanych powyżej metod została potwierdzona naukowo, jak na przykład dobroczynne działanie olejku tymiankowego. TUTAJ możecie znaleźć informację, że sami lekarze zalecają jego stosowanie, gdyż posiada on właściwości wykrztuśne oraz pomaga w walce z bardzo poważnymi infekcjami.