Nieuchronnie zbliża się czas kupowania i pakowania prezentów. Niejednokrotnie cena atrakcyjnego opakowania jest równa albo przekracza wartość prezentu. Tymczasem opakowanie możemy zrobić sami w domu. Po pierwsze, nie jest to trudne. Po drugie, dowiedzie osobie obdarowanej, że naprawdę ciepło o niej myślimy. Po trzecie, gwarantuje indywidualizację wszelkich podarków. I wreszcie po czwarte, udowodni nam samym jak dużo przepłacamy za gotowe opakowania.

Do przygotowania opakowań na prezenty wykorzystać można zwykły szary papier oraz klasyczne ozdoby świąteczne – od szyszek i złoconych orzechów, przez jedlinę, po złote i srebrne wstążki. Kreatywne pakowanie to nie jest żadna sztuka nowoczesna pozostająca poza zasięgiem umiejętności i możliwości każdego z nas – to powrót do zarzuconych wiele lat temu pomysłów rodem z lekcji ZPT czyli zajęć praktyczno-tecznicznych. Tak, część z was już takiego przedmiotu w szkole nie miała, ale technika chyba tam jeszcze gdzieś figurowała. W każdym razie papier, klej, taśma klejąca, nożyczki i sznurek oraz tasiemka to podstawa opakowań własną ręką uczynionych.

Jeśli podoba wam się sama idea DIY – do it yourself – powinniście gromadzić rozmaite piękne przydasie. Wiecie, czasem wpada nam w ręce jakiś słoiczek, pudełeczko, kawałek tasiemki, zabawny guzik albo inne piękne, fikuśne „coś”. Szkoda wyrzucić, bo ładne, ale chwilowo nie znajdujemy temu przedmiotowi przeznaczenia. Odłóżcie przedmiot do jakiegoś pudła na przydasie i właśnie w sezonie prezentowym przyda się naprawdę.

Oryginalnie zapakowany prezent to dla osoby obdarowanej wielka frajda. Pamiętajcie jednak, że najmłodsi wolą klasykę – prezent ma być taki jak dostaną „wszyscy”, a opakowanie banalne: torba prezentowa z ukochanymi bohaterami kreskówki. Z wiekiem nasze poczucie estetyki zmienia się i przychodzi pora na przedmioty unikatowe i jedyne w swoim rodzaju. Jeśli chcemy aby i nasze dzieci umiały opakować prezent inaczej niż w gotową torbę, w tym roku prezenty mikołajowe i świąteczne opakujmy wspólnie w takie właśnie domowej roboty opakowania. Możemy też zrobić kartki pocztowe i rozesłać znajomym – ten zwyczaj zanika coraz szybciej. Może w tym roku zrezygnujemy ze składania życzeń na portalu społecznościowym…