Powoli zaczynamy myśleć o świątecznym menu. Najwięcej pracy jest przy słodkościach, których jednak nie da się przygotować ze znacznym wyprzedzeniem. Raz, że wszystko zostałoby zjedzone jeszcze przed świętami, dwa – nie wszystkie ciasta da się długo przechowywać. Obok tradycyjnych makowców, serników czy pierników, warto pomyśleć o słodyczach, które przygotować można nawet ot, tak – kiedy mamy chwilę czasu. Nie są to ciasta wymagające dużo nakładu pracy, za to efekt jest wart zachodu.

Jeśli lubimy słodkie przekąski do kawy, a nie lubimy ani ciast kupnych, ani skomplikowanych przepisów, bo rzadko kiedy wychodzi nam z nich coś dobrego, postawmy na ciasta, przy których wykazać się mogą nawet kulinarne beztalencia. Często są to ciasta bez pieczenia.

Co warto mieć w domu, żeby wyczarować takie smakołyki?

  • gotowe ciasto francuskie
  • ciasto kruche – można zrobić samemu większą ilość i zamrozić w porcjach
  • zwykłe kruche ciasteczka, które można rozkruszyć, zmieszać z dobrym tłuszczem (np. olejem kokosowym) i utworzyć z nich warstwę spodnią każdego ciasta
  • mrożone owoce (maliny, jeżyny, żurawinę)
  • śmietanę kremówkę i/lub serek, z których można zrobić dowolną masę – do jej stabilizacji przyda się żelatyna albo owocowa galaretka

These 8 wow-worthy pie hacks are easy as… 😉

These 8 wow-worthy pie hacks are easy as… 😉Get the So Yummy Cookbook! 🍕🥙🍰🥒 http://snip.ly/soyummy-cookbook

Opublikowany przez So Yummy Piątek, 1 września 2017

Chyba najczęściej robimy sernik bez pieczenia. Jeśli tę umiejętność mamy opanowaną, z powodzeniem uda na się przygotować ciasta z masą serową i owocami. Można zaryzykować stwierdzenie, że ciasta bez pieczenia to czysta improwizacja – sięgamy po te składniki, które akurat mamy w zasięgu ręki. Trzeba jednak pamiętać, że taka serowo-śmietanowo-owocowa masa wymaga schłodzenia, dlatego dobrze ciasto przygotować wieczorem i na noc wsadzić do lodówki.

Frozen Cranberry Cheesecake

Frozen Cranberry CheesecakeFind more Ocean Spray® recipes here: oceanspraythanksgiving.com #WinThanksgiving

Opublikowany przez BuzzFeed Food na 21 listopada 2017

W ramach wariacji na temat klasycznego sernika bez pieczenia, dobrze wypróbować jego wersję czekoladową czyli dodać do sera ciemnego kakao albo rozpuszczoną gorzką czekoladę. Efekt jest porywający.

Często rezygnujemy z osładzania sobie życia nie ze względów dietetycznych, ale dlatego, że nie mamy pomysłu na deser. Ciasta bez pieczenia to pomysły dla każdego, kto nie boi się eksperymentować – możliwości improwizacyjne są naprawdę nieograniczone.