Do niedawna tylko nas namawiano, przekonywano, sugerowano…  Że albo sami podejmiemy decyzję i zrezygnujemy z tworzyw sztucznych, albo będzie ciężko. Ucierpi nie tylko zdrowie każdego z nas, ale i cała nasza Błękitna Planeta. Kiedy namowy nie przynosiły skutku, Unia Europejska zdecydowała o zmianie prawa. Parlament Europejski przegłosował zakaz sprzedaży i używania plastikowych produktów jednorazowego użytku, które można zastąpić innymi. Prawo zacznie obowiązywać już w przyszłym roku. Pożegnamy się z plastikowymi słomkami, naczyniami i sztućcami, ale także np. patyczkami do uszu.

Dbajmy o środowisko, wybierajmy biodegradowalne naczynia

O tym jakie konsekwencje wywołuje nadużywanie plastikowych opakowań wiemy doskonale. Organizacje ekologiczne co dnia wypuszczają do sieci filmy i zdjęcia, na których widać, jak tony śmieci zalegają na plażach, dryfują jak samodzielne wyspy po oceanach czy przyczyniają się do straszliwej śmierci zwierząt. Ten armagedon możemy powstrzymać – tylko my, nikt inny, kupując biodegradowalne naczynia.

 

Dlatego z prawdziwą przyjemnością czytam o inicjatywach podejmowanych nie tylko przez pojedyncze osoby, ale nade wszystko firmy oraz instytucje. Przykład idzie z góry.

Krakowska Tauron ARENA jako pierwsza w Polsce podjęła wyzwanie. Jak czytamy na stronie www:

TAURON Arena Kraków będzie pierwszym obiektem, w którym w punktach gastronomicznych wymienione zostaną wszystkie jednorazowe plastikowe opakowania, w których gościom wydawane są napoje i jedzenie.

Kawa, herbata i napoje gazowane będą sprzedawane w kubkach wykonanych wyłącznie z surowców pochodzenia roślinnego w 100% odnawialnych – z trzciny cukrowej. […]

Napoje gorące będzie także można kupić w jednowarstwowych biodegradowalnych kubkach papierowych powlekanych PLA (w pełni biodegradowalnym polimerem polikwasu mlekowego). Z kolei napoje zimne (piwo, napoje, soki) w kubkach w całości wykonanych z PLA.

W sprzedaży nie będzie plastikowych rurek, ale na kubki będzie można założyć ułatwiające picie wieczka „z dzióbkiem” wykonane z trzciny cukrowej i bambusa oraz wieczka wykonane z PLA.

Gorące napoje będzie można pomieszać drewnianymi mieszadełkami. Jednorazowe sztućce będą wykonane z PLA, a opakowania, w których wydawane będą posiłki na wynos będą wykonane z trzciny cukrowej”

W tyle nie pozostaje też sieć sklepów Lidl, która ogłosiła kilka dni temu, że wycofuje ze sprzedaży plastikowe produkty do grillowania i od tej pory „Pod marką Grill & Fun będzie można kupić talerzyki wykonane w 100 proc. z celulozy czy kubki jednorazowe wykonane z celulozy i biodegradowalnego poliestru (poliaktydu) pozyskiwanego min. z kukurydzy lub buraków cukrowych. Sztućce będą wykonane natomiast z drewna lub poliaktydu z domieszką otrębów”.