Biegunka u małego dziecka zawsze wzbudza niepokój, by nie rzec – panikę, u rodziców i opiekunów. Im dziecko młodsze, tym większy kłopot z nawodnieniem i/lub podaniem leków. Jednak samo rozwolnienie, bez gorączki, bólu brzucha, wymiotów czy innych dodatkowych objawów nie musi być od razu objawem chorobowym. Układ pokarmowy małego człowieka jest na tyle  niedojrzały, że reaguje gwałtownie na każde podrażnienie. W zasadzie to dobrze: organizm prędko pozbywa się toksyn albo innych substancji drażniących.

Bez paniki

Biegunka u niemowlaka, który nie jest w stanie poinformować nas o swoim samopoczuciu oraz dodatkowych dolegliwościach, ze zrozumiałych przyczyn jest rodziców przeżyciem traumatycznym: boją się, że przegapią chwilę albo symptom, które decydować mogą o zdrowiu czy życiu dziecka. Jeszcze trudniejszym doświadczeniem jest biegunka u noworodka…

Kiedy więc nasze dziecko ma biegunkę, reagujmy bez paniki i starajmy się podjąć decyzję adekwatną do sytuacji. Nie radzimy sobie z zatrzymaniem rozwolnienia, nie umiemy dziecka nawodnić, temperatura rośnie – nie robimy eksperymentów. Idziemy do lekarza albo lekarza wzywamy do domu.

Co na biegunkę u niemowlaka polecają pediatrzy? Nawadnianie przy pomocy wody oraz stosownych do wieku preparatów elektrolitowych. W dalszej kolejności, gdy organizm więcej zatrzymuje, niż wydala, podawanie probiotyków. Jeśli dziecko jest w stanie jeść, podajemy dania zapierające: ryż, kleik ryżowy, pieczone jabłko. U najmłodszych wystarczy mleko mamy.

Domowy zestaw przeciwbiegunkowy

O tym, co na rozwolnienie u dziecka będzie preparatem najwłaściwszym, powinien zadecydować lekarz.To on podpowiada jak powinien wyglądać domowy zestaw przeciwbiegunkowy, a jeśli już mamy opatentowany takowy, możemy zeń korzystać podczas każdej sytuacji kryzysowej.

Pamiętajcie, że kiedy dziecko zaczynam nam lecieć przez ręce, nie ma innego wyjścia jak udanie się do szpitala. Jeśli biegunka u małego dziecka wymyka się spod kontroli, może być efektem poważnego zatrucia i nie poradzimy sobie z nią domowymi sposobami. Również rotawirusy potrafią sprawić, że zaburzenia żołądkowo-jelitowe są wyjątkowo silne i nieprzyjemne. W takiej sytuacji potrzebna jest szybka i fachowa pomoc.