Już nie tylko nasze kieszenie czy mieszkania mogą stanowić pożywkę dla złodziei. Jak donosi Alior Bank na swoim forum także nasze dane oraz konta bankowe nie są całkowicie bezpieczne.

Jak możemy w kilka chwil stracić cały majątek?

Alior bank przestrzehga przed cyberatakami

Już nie tylko nasze komputery osobiste, ale także telefony komórkowe stają się narzędziami w rękach cyberprzestępców.

Cyberprzestępczość to zjawisko, które zatacza coraz szersze kręgi. Dawniej osoby trudniące się tego typu procederami atakowały głównie nasze prywatne komputery. Współcześni cyberprzestępcy stają się o wiele bardziej zdeterminowani i pomysłowi, a do swojej działalności wykorzystują coraz więcej narzędzi. Są to już nie tylko wirusy czy oprogramowanie szpiegowskie typu spyware lub ransomware. Internetowi przestępcy wkradają się na nasze konta z poziomu telefonów komórkowych, a nawet za pośrednictwem mediów społecznościowych. Alior Bank na swoim forum umieścił bardzo cenne informacje dotyczące zagrożeń, przez które możemy stracić potężne sumy. To możliwe, ponieważ współcześni internetowi oszuści do swoich ataków wykorzystują dane instytucji zaufania publicznego, jak na przykład Urzędy Skarbowe czy banki. Więcej informacji na temat cyberataków znajdziecie TUTAJ.

Alior Bank doradza, jak bronić się przed cyberatakami

Możemy się bronić przed cyberatakami wykazując czujność oraz zachowując rozsądek w rozpowszechnianiu swoich prywatnych danych.

Mimo, iż osoby trudniące się przestępstwami sieciowymi stają się coraz bardziej podstępne nie oznacza, że jesteśmy wobec nich bezbronni. Zatem jak bronić się przed cyberatakami. Alior Bank na forum zachęca do zastosowania kilku prostych metod. Po pierwsze – uwaga na wiadomości e-mail ze szkodliwym oprogramowaniem. Nasze podejrzenie powinny wzbudzić chociażby załączniki. Zanim je otworzymy, wejdźmy na stronę nadawcy bądź skontaktujmy się z nim telefonicznie i upewnijmy, czy wiadomość na pewno pochodzi od niego. Cyberprzestępcy często wykorzystują do okradania kont komunikatory internetowe oraz portale społecznościowe. Jeśli otrzymamy nagłą wiadomość z prośbą o przesłanie pieniędzy komuś ze znajomych czy rodziny, skontaktujmy się z daną osobą zanim dokonamy przelewu lub podamy potrzebne dane. Unikajmy logowania na konto bankowe lub wykonywania jakichkolwiek transakcji finansowych przez telefon czy inne urządzenie mobilne w miejscach publicznych. Nie zawsze właściciele publicznej sieci odpowiednio ją zabezpieczają. W efekcie bezwiednie możemy połączyć się z siecią internetowego oszusta, który bez problemu uzyskuje dostęp do naszych wszystkich danych, a to jak je wykorzysta, pozostaje już tylko w jego gestii. Po czwarte – nigdy nie klikajmy w linki, które otrzymujemy rzekomo od dobrze znanych firm czy nadawców z ich telefonów komórkowych. Cyberprzestępcy bardzo często posługują się tą prostą metodą do wyłudzania danych.

***
Jeżeli mimo wszystko padniemy ofiarą cyberprzestępstwa, powinniśmy jak najszybciej zawiadomić o swoich podejrzeniach Policję, a także skontaktować się z naszym bankiem czy instytucją, która nieświadomie brała udział w cyberataku. Należy też zmienić natychmiast wszystkie dane logowania.