Spośród wszystkich postaci farmaceutycznych, w jakich dostępne są leki na gardło, aerozole od lat cieszą się zasłużoną popularnością.

Jakie cechy sprawiają, że wolimy je od tabletek czy syropów?

  • aerozol do gardła jest bardzo łatwy w dawkowaniu i nie ma kłopotu z aplikowaniem go nawet u małych dzieci
  • łatwo zastosować go dokładnie w miejscu, w którym gardło/jama ustna boli, piecze, szczypie
  • rozpylana przez nebulizator mgiełka to cząsteczki tak malutkie, że natychmiast wnikają w śluzówkę i przynoszą ulgę
  • aerozol do gardła działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i nie wysusza śluzówki jamy ustnej

Jeśli z jednej buteleczki aerozolu korzysta więcej niż jedna osoba, koniecznie trzeba wyparzać końcówkę, którą wkładamy do ust. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby każdy z członków rodziny miał swój aerozol. Rzadko zdarza się, że cała buteleczka zużywana jest podczas jednej infekcji. To zakup na dłużej.

Obok sprayu na gardło warto mieć w domowej apteczce także sól fizjologiczną, która idealnie nadaje się do inhalatora tłokowego. Inhalacja to kolejna metoda walki ze stanem zapalnym gardła, w której kluczową rolę odgrywa aerozol – mikroskopijne cząsteczki substancji leczniczej/nawilżającej zawieszone w delikatnej mgiełce.

Warto pamiętać, że infekcje wirusowe przebiegające z bólem i stanem zapalnym gardła nie wymagają stosowania antybiotyków. Tabletki do ssania, aerozol do gardła oraz inhalacje z soli fizjologicznej albo olejków eterycznych powinny wystarczyć, żeby zażegnać infekcję w zarodku. Jeśli sięgniemy po antybiotyk, na pewno nie przyniesie nam to żadnych korzyści, a możemy wyjałowić błonę śluzową jelit i sprawić, że nasza odporność spadnie na łeb na szyję. Mało tego – przy najbliższej okazji, kiedy antybiotyk będzie naprawdę potrzebny, może nie zadziałać.

Sezon jesienno-zimowy obfituje w infekcje i często mamy wrażenie, że wpadamy z jednej w drugą. Zawsze jednak zachowajmy zdrowy rozsądek: organizm potrzebuje czasu, żeby infekcję zwalczyć. Zwolnijmy tempo życia, pijmy dużo wody niegazowanej, więcej śpijmy. Z bólem i stanem zapalnym poradzi sobie dobry i sprawdzony przez lata aerozol do gardła.